Člen Síně slávy Českého baseballu Miloš „Šolim“ Dneboský zemřel

Igor Gargoš, 09.05. 2022 Aktuality

Člen Síně slávy Českého baseballu
Miloš DNEBOSKÝ
Datum narození: 13.05.1946
Pozice: nadhazovač
Uveden: 2020
Národní tým
V sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století odehrál 17 reprezentačních zápasů.
Zakladatel klubu Black Horses. Začínal se softballem v roce 1963, baseballu se začal věnovat v roce 1969.

„Tato smutná zpráva ke mně dorazila v pátek v 0.51. Když jsem já začínal s baseballem jako nadhazovač, Šolím už byl extratřída a pro všechny mně podobné sportovním vzorem. Byli jsme zarputilí soupeři, ale vždy jsme se respektovali. Tak si ho budu pamatovat.“
Takto na něj vzpomíná jeho kamarád, spolužák a spoluhráč Ondřej Čapek

Na stavební průmyslovce jsme se potkali v září 1960. Po nějakém čase jsme zjistili, že jsme nachlup přesně staří – narodili jsme se v jeden den.

Ve třetím ročníku jsme s mým kamarádem ze základní školy díky tradicím z YMCA přinesli na průmyslovku playgrounball – předchůdce softballu. Šolim se s dalšími spolužáky do této hry (která pro nás představovala kromě jiného nádech Ameriky a vzdoru proti komunistům) zamiloval. Založili jsme klub Black Horses, který po řadu let patřil k nejlepším. Šolim hrál převážně 2. metu případně spojku, byl rychlý.

Když jsme později začali hrát baseball, tak nás oba napadlo nadhazovat (že by důsledek stejného data narození?) a oba jsme se snažili být co nejlepší. Koneckonců, kdo hraje baseball ví, že dva dobří nadhazovači nejsou konkurence, ale nezbytnost. Celkem se nám to dařilo a tak jsme oba nadhazovali v „reprezentaci“ i proti zahraničním klubům.

Po skončení aktivní „kariéry“ se Šolim věnoval tréninku dívčího softbalového družstva, kde poznal i svou ženu Sylvu. Zůstal softballu věrný déle než 50 let. Jen díky takto obětavým nadšencům dosáhl softball a baseball v Čechách tak vysoké úrovně.

Ale svých 76. narozenin se Šolim o deset dní nedožil.

Igor Gargoš

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací