Baseball Czech Gala 2021

Lukáš Ercoli, 28.11. 2021 Aktuality

Velice komplikovaný rok 2021, který opět ve všech směrech ovlivnila pandemie C-19, zvládl český baseball velice dobře. Odehráli jsme celou Extraligovou sezónu, uspořádali 40. ročník Pražského baseballového týdne, uspořádali jsme Mistrovství Evropy do 15 let v Brně a odehráli Mistrovství světa do 23 let v Mexiku. Naše reprezentace se také zúčastnily všech mezinárodních turnajů, které se konaly v tomto roce a byli jsme na ně kvalifikovány. Zkrátka úspěšný rok pro český baseball, který jsme společně uzavřeli v pražském hotelu Corinthia.

 

Extraligový titul získali po roční odmlce Arrows Ostrava a vrátili se tak na trůn českého baseballu. Jejich hráči také posbírali nejvíce individuálních cen.

Na začátku slavnostního večera se vyhlásily ceny pro základní část Extraligy, do které se počítá jak ZČ, tak TOP6. Nejlepším nadhazovačem základní části byl vyhlášen Jan Novák. Dlouholetý reprezentant přestoupil před sezónou z Kotlářky Praha do Sokola Hluboká. A takhle změna mu vyšla skvěle, jelikož prožil svoji nejlepší sezónu dosavadní kariéry a výrazně pomohl nováčkovi soutěže k historickému úspěchu v podobě 4. místa.

Nejlepším pálkařem základní části se stal Martin Mužík ze Sokolu Hluboká. Odchovanec Hluboké se také před letošní sezónou vrátil z Kotlářky Praha a Jihočechy táhl v útoku. Opět ukázal, že již dlouhodobě patří k nejlepším českým pálkařům.

 

Nejvíce odpalů za homerunové oplocení poslal český obojživelník Marek Minařík z pražského Tempa. Minařík opět ukázal, že už není jen čistě nadhazovač, ale musí se s ním počítat i mezi pálkaři. Odpálil celkem 14 homerunů, díky kterým si odnesl cenu pro největšího homerunáře.

Petr Čech si jako jediný odnesl hned dvě ceny. Čech se do svého mateřského klubu Arrows vrátil po šesti letech a pomohl týmu ke třetímu titulu za čtyři roky. Nejlepším polařem byl vyhlášen trenéry a manažery extraligových klubů a osobností roku ho zvolili samotní hráči. "Cena za polaře mě překvapila, protože jsem zadák a ti dělají automaticky méně chyb než třeba spojky nebo druhé mety, které by si to myslím zasloužily více, ale sezona se mi celkově vydařila," řekl Čech, který bude v příští sezoně hrát za Hrochy Brno.

Trenéři a manažeři všech klubů opět hlasovali o nejlepší sestavu základní části. Sestavu ovládli hráči Arrows Ostrava a Eagles Praha.

 

Ostravský celek ovládl v letošním roce Czech Series, ve kterém si poradili s Draky Brno 3:1 na zápasy. Hráči Arrows si odnesli všechny tři ceny play-off. Jakub Malík se stal nejlepším pálkařem, nejlepším nadhazovačem byl zvolen Boris Bokaj a neužitečnějším hráčem Jakub Kubica. A novým členem Síně slávy českého baseballu byl zvolen bývalý dlouholetý hráč Arrows: jako šestadvacátý vstoupil mezi "nesmrtelné" Ota Kaňok. "Je to mé největší životní ocenění a velmi si toho vážím," řekl bývalý skvělý pálkař, který hrával v letech 1984 až 2006.

 

Nejlepším juniorem se stal Michal Zelenka z Tempa Praha. „Moc to pro mě znamená a motivuje mě to jít dál. A chtěl bych podekovat svým trenérům Luboši Čuhelovi a Filipu Procházkovi, že mi dávají v extralize šanci hrát nejlepší zápasy," řekl Zelenka.

Trenérem roku se stal Filip Procházka, jenž dovedl kadety na domácím mistrovství Evropy ke zlatým medailím. Za dlouholetý trenérský přínos pak byl oceněn Kanaďan Michael Griffin, do letoška hlavní kouč reprezentace, kterou vedl od roku 2013. "Byla to opravdu skvělá zkušenost a přeji českému baseballu jen to nejlepší," vzkázal přes video Griffin.

Rozhodčím roku se stal Tomáš Špilauer, který je vycházející hvězdou nové generace českých rozhodčích.

Cenu za Tým roku pak převzali Arrows Ostrava, jako letošní extraligový mistr. 

 

Cenu fair play převzal Hugo Pejchar z Draků Brno, jenž v utkání Českého poháru opravil výrok rozhodčího v neprospěch svého týmu.

Hosty večera, který proběhl za přísných hygienických podmínek podle nových pravidel, byl také předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser a generální sekretář Evropské baseballové konfederace, kteří společně s předsedou ČBA Petrem Ditrichem slavnostním přestřihnutím pásky oficiálně oznámili pořadatelství mistrovství Evropy mužů v roce 2023 v České republice. Celý večer moderoval Jakub Stařík.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací