Extraliga začíná 9. dubna, ostatní soutěže a Parlament jsou nejisté

Petr Ditrich, 06.04. 2021 Aktuality

Extraliga začne v pátek 9. dubna. Na tuto soutěž jsme dostali výjimku z opatření a bude se hrát se zásadními omezeními. Striktně se hraje bez diváků, počet účastníků zápasů je omezen na 80 osob, každý vstup je evidován, omezené jsou i soupisky hráčů. Kluby připravily své areály, vymezily koridory a čelí velkému logistickému tlaku. Splnit všechny podmínky od testování, dopravy a zajištění všech hygienických požadavků je opravdu obtížné. V Extralize bude působit přes 30 cizinců, kterým bylo nutné ve spolupráci s NSA a kluby zajistit přístup do ČR, a i oni musí fungovat v nastavených hygienických pravidlech. Všechny aktuální extraligové informace najdete na webu https://extraliga.baseball.cz/

Děkujeme NSA a MZ za vstřícný přístup. Je důležité začít a baseball se jinak, než v zápasech natrénovat nedá a ME nepočká. Extraligu hraje 200 nejlepších baseballistů, ale hrát by chtěli i tisíce dalších. Čísla se lepší a epidemie je snad na ústupu. Opatrnost je ale na místě, a tak se těžko odhaduje kdy se další sport a také naše další soutěže rozeběhnou. Klíčový je mládežnický sport, mohl by začít se školní docházkou. Podle posledních zpráv by se návrat dětí ke sportu mohl zahájit tréninkem v menších skupinách. Velkou otázkou jsou organizované soutěže, více informací bychom mohli mít 14. dubna. Nevíme více než vy, vše konzultujeme s regiony a chystáme na 13.4. schůzku se zástupci První ligy. Doufáme, že se bude rozvolňovat stejně jako před rokem.

Společně s celým sportovním prostředím opakujeme základní argumentační body:

  • Zdravotní situace je neudržitelná – děti tloustnou, mají velké psychické problémy
  • Zhroutil se řád, který zajišťoval vedle školy organizovaný sport.
  • Venkovní bezkontaktní sportování mládeže s rozestupy není rizikové. Riziko přenosu je naprosto minimální, kluby a trenéři jsou schopni zajistit dodržování opatření. Umožnění venkovního organizovaného sportování nijak neohrozí otevření škol.
  • V řadě evropských zemí děti po dobu pandemie organizovaně sportovaly a sportují.
  • Organizovaný dohled s odborným vedením je lepší než plošný zákaz sportování, který není možné vynutit.
  • Bezpečné otevření s pravidly zlepší současnou situaci – děti budou testovány a budou pod dohledem trenérů.

VV ČBA zrušil nebo vzal na vědomí zrušení akcí plánovaných na duben a květen. Velký otazník je nad turnaji organizace Little Leaque. Naše další soutěže chceme projednat 22. dubna, termínovou listinu průběžně upravujeme, akce nerušíme i když je jasné, že pravděpodobnost uskutečnění je malá. Vzali jsme si vzor v CEB, která rozhodla o řešení reálnosti uskutečnění akcí 45 až 60 dní před jejich konáním. Parlament ČBA stále nemá datum, uvidíme, kdy bude setkání lidí z celé ČR možné.

Naše TOP akce nadále připravujeme. PBT má 40. ročník od 23. června. Na turnaj poprvé dorazí Španělsko a hrát budou i tři naše reprezentace. Reprezentaci kadetů uvidíme na domácím ME v Brně od 21. července. ASG, baseballová Exhibice, je naplánována do Brna na 24. července.

MLB začala, hrají se i další baseballové ligy, OH v Japonsku budou. Musíme věřit, že se vše obrací k lepšímu.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací