PBT bude, ale...

Petr Ditrich, 24.09. 2020 Turnaje

Pražský baseballový týden začne podle plánu ve středu 30.9. odpoledne na Eagles a skončí v sobotu 3.10. finálovým dnem.

Hned na úvod si připomeňme průběh příprav v hlavních bodech:

  • Převzali jsme organizaci od klubu Eagles Praha, který se dostal pod tlak z hlediska podpory od města.
  • Strategií bylo uspořádat ho pro 6-8 TOP týmů a celý pak pojmout jako přípravu na výroční 40. ročník v roce 2021
  • Měl se uskutečnit v tradičním termínu na konci června, vše bylo připravené, domluvené zajímavé týmy, ty poslední se potvrzovaly

Pak přišel COVID....

Na základě nemožnosti cestovat byl turnaj přesunut na konec září, což jsme tenkrát vyhodnotili jako nejbezpečnější období z hlediska epidemie, šance na slušné počasí a mezinárodní kalendář (MS do 23 let bylo zrušeno až později). Dlouho jsme zvažovali, že využijeme i termín plánované, a nakonec uskutečněné All Star Game na konci srpna. Změnila se struktura účastníků, proto jsme turnaj otevřeli až pro 12 týmů. K Eagles jsme aktivovali další pražský klub, Tempo, což se nám osvědčilo na loňském ME U23. Do turnaje se závazně přihlásilo dokonce 15 týmů, takže 3 byli na čekací listině. Až do září jsme tak připravovali velký mezinárodní turnaj.

Druhá vlna COVIDu nás zasáhla velmi rychle. Situace v ČR se zhoršovala, účastnické země vydávaly svá opatření. Jako první se odhlásilo Německo a tým Stuttgart Reds, následovalo Švýcarsko, nejistotu hlásili i International Stars. Nařízení karantény po návratu zpět bylo jasným důvodem. Ani to ale nebyl problém, dostali jsme se na plánovaných 8 týmů. Nepříznivý trend však pokračoval a s ním i odhlášení dalších týmů: Slovensko ještě nevadilo, avšak zásadní byla pondělní informace a odhlášení dvou týmů Itálie. V úterý v noci zrušilo účast Chorvatsko. Důvody jsou někde více a někde méně pochopitelné. Přemlouvali jsme je jenom lehce.

Turnaje se tedy zúčastní naše reprezentace, pro něž to bude první pořádná herní příležitost.
Áčko se připravuje na ME v roce 2021, přijede hlavní trenér Mike Griffin, a přes některé omluvy bude ambicí týmu turnaj vyhrát.
Tým U23 se potkal jenom na Hluboké během ASG, teď bude mít k dispozici několik dní. Konečný cíl je daleko, až v září 2021 na Mistrovství světa.
Pro tým juniorů platí ještě více slova o přípravě a sbírání zkušeností, na soupisce je 22 hráčů, ME U18 v příštím roce ještě nemá svůj termín. Tým absolvuje společné soustředění a do turnaje se zapojí až ve finálový den.

Rusko přijíždí se silným týmem, na soupisce má několik naturalizovaných Kubánců, Američan získal pas na povolení vlády. V Rusku dostavěli stadion a jsou na prudkém vzestupu úrovně. Bude to zajímavé srovnání, v minulosti jsme snad vyhrávali, ale nikdo neví jak to bude dnes. Každopádně pro cestu do ČR udělali maximum. Zařídili jsme jim pozvání vlády, letí přes Turecko, absolvují dva testy, jeden v Rusku a další v Praze na letišti.

Prague Selection je tým vytvořený Scotty Mulhearnem z extraligových hráčů převážně pražských týmů. Uvidíte v něm řadu cizinců, hráčů, kteří již nakoukli do reprezentace či získali individuální extraligová ocenění. Jednou již podobný tým celý turnaj vyhrál.

V organizaci jsme utlumili prezentační aktivity, z doprovodného programu zbylo pouze Homerun derby. Nebudou slavnostní ceremoniály. V současné hektické době se vše mění, ale v tuto chvíli platí tento rozpis.
Pro aktuální informace a případné změny sledujte turnajové sociální sítě: webové stránky www.praguebaseballweek.eu, Facebook a Instagram

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací