Spring training Arizona 2020

Pavel Chadim, 17.03. 2020 Aktuality

Pavel Chadim a Pavel Budský byli 1.3.-10.3.2020 na trenérské zahraniční stáži u MLB týmu, Kansas City Royals.

První dva týdny v březnu jsme se na pozvání MLB týmu z Kansas City zúčastnili letošního „jarního soustředění“ MLB týmů v Arizoně. Za výrazné finanční pomoci ČBA, v rámci projektu na podporu vzdělávání českých trenérů. Shodou okolností podepsal loni s tímto týmem profesionální smlouvu náš klubový svěřenec Viktor Večerka. A shodou dalších okolností trénuje v nejbližším možném  areálu další  hráč z loňské dračí sestavy, který podepsal Minor league kontrakt. Dondrei Hubbard v San Diegu Padres. To by člověk ani nevymyslel.      

Arizona je baseballu zaslíbená a pro spring training jako stvořená. Ve srovnání s Floridou je neuvěřitelné na jak malém území se nachází všech 14 MLB týmů, které zde mají základnu. A to ještě většina areálů slouží dvěma klubům. Díky tomu jsme mohli za 10 dní navštívit těžko uvěřitelných  9 MLB komplexů. I díky tomu jsme si mohli udělat lepší představu, které kluby   podlehly tzv.: „ fly ball revolution“ a které nadále využívají k útoku celé hřiště. Které kluby a jak pracují s vysokorychlostními kamerami systému Rapsodo či TrackMan. V oblasti nadhazování většina klubů preferuje tzv. plyo-care program s důrazem na zvyšování rychlosti při zachování zdraví nadhazovačů. Ale třeba Cincinnati Reds v touze po změně šli tak daleko, že loni angažovali na nejvyšší pozici pitching koordinátora zakladatele firmy Driveline baseball, Kyla Boddyho, který nikdy baseball na vyšší úrovni nehrál. 

Navštívili jsme také bývalého reprezentačního trenéra Stana Luketiche, který s českým týmem před 25-ti lety poprvé postoupil do A skupiny a poté získal dvakrát 5. místo. Žije s manželkou v blízkosti Phoenixu a všechny své české přátele pozdravuje. Díky Stanovi jsme se dostali do útrob stadionu San Franciska Giants a  seznámili s novým manažerem Giants Gabem Kaplerem. Pája si dokonce s Evanem Longoriou málem záhral pingpong. Díky arizonské hráčské minulosti Pavla Budského  a jeho bývalému trenéru Jerrrymu Stittovi jsme se také dostali hluboko do domácího stadionu Arizony Diamondbacks. Bylo osvěžující se bavit s jejich  videoanalyzátorem systému Rapsodo o jeho využití. Škoda jen, že  v Česku známý Orlando Hudson, který se před 2 lety účastnil našeho Czech talentu, byl v té době zaměstnaný u týmu. Nechali jsme mu alespoň odznak Baseball czech v jeho skříňce.

         A co se dalšího se za těch 20 let z našeho pohledu nejvíce změnilo? Máme pocit, že ubylo „anabolických“ těl a žvýkacího tabáku, lehce ubylo stativů, které nahradily všudypřítomné nadhazovací stroje (kromě pálkařů využívají stroje téměř všichni - kečři, vnitřní i zadní polaři..). Kdo by si dříve vůbec uměl představit, že na BP před zápasem MLB na hlavním stadionu budou Sandoval či Longoria pálit míče ze stroje nastaveného jako točky od leváka…A samozřejmě množství lidí v IT oddělení, sportovní psycholog u každého týmu, nespočet kondičních trenérů a fysioterapeutů. Dokonce některé pálkařské hvězdy mají i osobního hitting coache. Ne lehce  představitelná továrna na peníze.

S konkrétnějšími věcmi, drilly, přístupy seznámíme rádi trenéry na nejbližší trenérské klinice. Na závěr bychom ještě jednou chtěli poděkovat České baseballové asociaci za podporu, věříme, že jsme nám neudělali českému baseballu žádnou ostudu. Také Scottu Emersonovi, pitching koordinátorovi Oakland Athletics, který nám nechal lehce nahlédnout  do své nadhazovačské kuchyně. A zmínit musíme hlavně Billa Holmberga, který nám Kansas City z pohledu MLB doporučil jako tým, který se nebojí každým rokem zapojovat nové věci a nové pohledy na baseball. A také pro nás bylo jednodušší se pohybovat v klubu, který Pavla Budského v minulosti podepsal a mezi trenéry jsme našli i  bývalé spoluhráče.   

Při sledování TV zpráv musíme také zmínit i štěstí stran načasování epidemie koranaviru zde v USA, dnes  (10.3.2020) se majitelé klubů budou domlouvat zda uzavřou komplexy a jestli vůbec budou zápasy Springu dohrávat.

z Arizony Pavel Chadim a Pavel Budský         

       

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací