Kuba a Japonsko v semifinále

Evženie Votinská, 16.03. 2023 Aktuality

Turnaj World Baseball Classic postoupil k závěrečným duelům. Do semifinále postupují Kuba a Japonsko, do čtvrtfinále z amerických skupin Venezuela, Mexiko, USA a Portoriko. Dominikánská republika tak nepostoupila ze skupiny a nenaváže na vítězství z roku 2013. Spojené státy zachránila před blamáží výhra nad Kolumbií 3:2. Do kvalifikace musí po Číně a Tchaj-wanu také Nikaragua a Kolumbie.

Jako první se mohli z postupu do semifinále radovat hráči Kuby, kteří porazili Austrálii 4:3. Úvodní bod zápasu patřil týmu z české skupiny, ale kubánští hráči si vzali momentum utkání zpět v dohrávce 5.směny, kdy bodovali celkem třikrát a dostali se tak do vedení 4:1. Austrálie dokázala ještě reagovat a vrátit se do hry po dvoubodovém homerunu Rixona Wingrova na začátku 6.hry, na víc jí ale síly nestačily.

Japonsko nastoupilo na kopci do utkání s Itálií se svou hvězdou Shohei Ohtanim, jenž nakonec odházel 4,2 směny, rozdal 5 strike outů, ale umožnil dva doběhy. Domácí favorité rozhodli o výsledku zápasu čtyřmi body v dohrávce 3.směny. Itálie sice po singlu Fletchera dvěma body snížila, ale všechny její naděje zhasily v dohrávce téhož inningu dvoumetové odpaly Muramakiho a Okamota celkem za tři body. Japonsko nakonec vyhrálo 9:3, když třetí bod pro italský tým zajistil Fletecher sólo homerunem. Za plot se trefili také Yoshida a Okamoto.

Americké skupiny byly snad ještě vyrovnanější a napínavější než ty asijské. Favorizovaná Dominikánská republika po porážce s Portorikem 2:5 končí ve skupině D na 3.místěPortoriko po výhře stále drží naděje na zopakování druhého místa z roku 2017. O výsledku rozhodll začátek 3.směny, pět odpalů v řadě a čtyři body pro portorický tým. Čtvrté vítězství v turnaji si připsala Venezuela, která porazila Izrael 5:1 a postupuje z prvního místa.

Ve skupině C Spojené státy zachránily postup až výhrou nad Kolumbií 3:2, když po třetí směně prohrávali 1:2 a do konce utkání se strachovaly o výsledek. Všechny body USA zajistil svými odpaly hvězdný Mike Trout. Kolumbie tak nakonec i přes výborné výkony musí do kvalifikace, kam ji poslala porážka od Velké Británie z úvodu turnaje. Na lepší umístění jí nestačila výhra nad Mexikem, protože při stejném poměru W-L 1-3 rozhoduje vzájemné utkání. Mexiko si po úvodní porážce v turnaji zapsalo tři výhry, v posledním duelu si jasně poradilo s Kanadou 10:3 a postupuje z prvního místa. Kanada končí s bilancí W-L 2-2 třetí.

V roce 2026 tak bude v hlavním turnaji hned pět evropských zástupců - Itálie, Nizozemsko, Česko, Velká Británie a Izrael.

Ve čtvrtfinále se utkají Mexiko s Portorikem, a jeho vítěz jde na Japonsko. Vítěz duelu mezi Venezuelou a USA čeká Kuba.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací