Haarlem Baseball Week slaví 30 let

Petr Ditrich, 25.05. 2022 Aktuality

V Holandsku pořádají každoročně jedem významný turnaj, střídá se HBW a World Post Tournament v Rotterdamu. Určitě se máme na těchto turnajích co učit. O tom napovídá i rozpočet, který přesahuje Pražský baseballový týden koro desetkrát. V Holandsku hrají reprezentace top zemí a nejinak tomu bude letos. 

Na konci rozhovoru s ředitelem turnaje najdete pozvánku na turnaj a vyjádření k účasti českého týmu. Pláže jsou blízko, občas prší, ale po PBT stojí za to vyrazit za dobrým baseballem.

V roce 2020 musel být turnaj zrušen, ale nyní se vše chystá na jubilejní 30.ročník tohoto prestižního mezinárodního turnaje Dostali jsme pozvánku pro všechny české fanoušky přímo od předsedy organizačního výboru Guuse van Dee, kterého jsme rovnou vyzpovídali o letošním ročníku.

Japonsko, Tchaj-wan, USA, Kuba, Itálie a Nizozemí – těchto šest zemí se mělo původně účastnit Harlemského baseballového týdne. Jak moc těžké bylo dostat je na turnaj?
Bylo to hodně těžké. Pro všechny z nich je pořád ještě covid velká hrozba, a tak nebyli ani schopni dokončit své reprezentační programy.

Nakonec se odhlásil Tchaj-wan. Co bylo důvodem?
Příčinou je tchajwanská vláda, která vydala cestovní zákaz. Žádné sportovní týmy nesmí opustit zemi.

Je nějaký rozdíl v přípravách turnaje před vypuknutím pandemie a nyní?
Celý turnaj 2020 jsme museli kvůli covidu zrušit. Pak už jsme ale byli přesvědčeni, že pro další ročník už žádné omezení nebudou, takže v podstatě celá příprava probíhala stejně jako v minulosti. Jedeme naplno.

Můžeš nám prozradit, jaký je rozpočet na takovou prestižní akci?
Pracujeme s rozpočtem €500.000. Zhruba polovina příjmu je z prodeje vstupenek, zbytek je pak od sponzorů a z prodeje občerstvení.

Turnaj má letos 30. výročí. Chystáte nějakou větší oslavu?
Ano, chystáme. Zkrátili jsme všechny zápasy na 7 směn plus tiebreak. Díky tomu můžeme odehrát 20 zápasů v 8 dnech a máme i dost prostoru na další akce. Budeme pořádat například zápas s celebritami, Old Star game a chystáme také softballový zápas. Bude to svátek baseballu.

Na závěr nejdůležitější otázka pro všechny české baseballové fanoušky – kdy může očekávat pozvánku na turnaj český národní tým?
Našim cílem je mít vždy 6 zemí ze 3 kontinentů. A tím myslím nejlepší týmy. Itálie a Holandsko spolu soupeří od samého začátku a většinou jsou taky první a druzí v Evropě. Pokud se český tým umístí na druhém místě, rozhodně se jeho šance na pozvání o dost zvýší. A jestli se stanete mistry Evropy, pak už je to jistota!

Na závěr bych rád pozval všechny české fanoušky. Na turnaji bude k vidění skvělý baseball. A navíc jsme blízko pláží.  
Pro všechny fanoušky je možnost využít ubytování ve stanech: https://honkbalweek.nl/camping-honkbalweek/

Turnaj proběhne 8.-15. července. Více informací https://honkbalweek.nl/en/

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací