Kongresový víkend

Petr Ditrich, 25.11. 2021 Aktuality

O víkendu 19.-21.11.se uskutečnily tři evropské Kongresy. Začínalo se již v pátek kongresem WBCS Europe, tedy společné evropské baseballové a softballové asociace. Kongres potvrdil zájem většiny a směřování k společné organizaci obou sportů. Trendy jsou jasné a neodvratitelné. Na rozdíl od mnoha komentářů  bych jej nenazval, historickým. WBCS Europe byla fakticky založena již před dvěma lety. Tento Kongres schválil jasnou většinou nové stanovy, které otevírají cestu ke zvolení společného vedení v roce 2022 a upravují vztahy jednotlivých subjektů.

Kongres Evropské baseballové konfederace CEB posuzoval další budoucnost této organizace, která by se měla stát nadbytečnou. Zrušení organizace podle švýcarského práva není jednoduché ani levné, takže se nakonec ani o ničem nehlasovalo a problematika byla posunuta na další Kongres CEB, který se bude konat v únoru 2022.

Souběžně probíhal ještě Kongres Evropské softballové asociace ESF a výjimečně nebyl na pořadu Kongres frankofonních zemí.

Kongres připravila Italská federace, jenom zasedací místnost a budova CONI (Italský Olympijský výbor) demonstruje sílu této organizace, kdy jen malba na stěnách sahá do hluboké minulosti. Vila Českého olympijského výboru v Praze by v tomto kontextu byla maximálně vstupní recepcí. Italové letos uspořádali několik evropských šampionátů jak v baseballu, tak softballu, což je určitě nutné ocenit.

Hlavní přínos tohoto setkání byl především v možnosti mluvit po mnoha měsících napřímo a osobně. Kladem je že COVID-19 nijak neomezil velikost delegací a účasti zemí. Ještě větší účast je možné čekat na únorovém řádném Kongresu WBSC Europe. Koneckonců příprava na volby již začala.

ČBA zastupoval člen výkonného výboru František Přibyl, předseda ČBA Petr Ditrich byl na Kongresu jako zástupce střešních organizací.

Z jednání ohledně baseballových soutěží byla nejzajímavější tato:
Turnaj Super6 - chystá se druhý ročník (poprvé 2018 v Nizozemsku), ze zájemců o pořadatelství (Izrael, Rusko) nakonec vyhrála španělská Barcelona, což je za mně skvělá volba.
Turnaj Kvalifikace WBC - konání turnaje je velkou otázkou, zprávy z MLB v oficiální úrovně nejsou
ME juniorů - šampionát se uskuteční v ČR od 13.8. za účasti 12 týmů. O místech konání jednáme, stejně jako se sousedními zeměmi.
ME žáků - turnaj se bude konat ve Vídni od 5. do 10.7.
Champions Cup - hrát se bude v německém Bonnu ve dnech 7.-11.6., v turnaji máme dva zástupce Arrows Ostrava a Draky Brno
ME žen - druhé evropské mistrovství pro ženy se uskuteční 3.-6.8. ve francouzském Montpelier

Výstupy nejsou jednoznačné, přesto budeme muset podle nich připravit další sezónu. STK má jednání již tuto sobotu 27.11.2021.

 

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací