ME v baseballu ze zákulisí a tribuny

Petr Ditrich, 07.10. 2021 Mistrovství Evropy

Mistrovství Evropy mužů se hraje jednou za 2 roky a je přirozeně nejdůležitější akcí Evropské konfederace (CEB) a porovnáním výkonnosti jednotlivých zemí. Kromě zápasů se na něm vždy řeší vše důležité v evropském baseballu. Nejinak tomu bylo i letos, i když COVID opatření omezila počet funkcionářů i možnosti setkávání.

Letošním diskusím dominoval nový systém turnaje. Dovolím si aspoň stručně zopakovat jeho vývoj. V dávné historii se hrálo podle přihlášených týmů, po dosažení počtu 8 týmů se začala hrát skupina B, opět otevřená pro všechny přihlášené. Následně se skupina A začala rozšiřovat až na 12 účastníků, a to vždy po vyřazení důležitých zemí. My jsme se o postup ucházeli na několika ME, ale uspěli jsme až v roce 1996 a šampionáty A skupiny hrajeme od tohoto roku pravidelně. V počtu 12 týmů se hrálo ve dvou skupinách po 6 týmech a pokračovalo čtvrtfinálovými zápasy. V roce 2007 byl systém čtvrtfinále nahrazen systémem každý s každým (Švédsko tehdy vyřadilo Itálii). Vzhledem k tomu, že první 4 týmy postupovaly na MS, byl požadavek, aby se tam dostaly ti nejlepší. Poté co se začal hrát World Baseball Classic a ME není postupové se opět přešlo na čtvrtfinále.

Před letošním ME došlo k zásadní změně v navýšení počtu týmů z 12 na 16, což bylo vyvoláno skutečností umožnit více zemím hrát A skupinu a umožnit postup z B do A skupiny za 2 roky (zrušení C skupiny). Jenom letos by při zachování soutěže ve 12 týmech sestupovalo do B skupiny Rakousko, Švédsko, Ukrajina a Řecko. Skupiny se losují podle výkonnostních košů, čtvrtfinále zůstalo.

Druhým tématem byly pasové týmy. Především ty, co jsou složené pouze z hráčů, kteří hrají na pasy. Asi nejlépe to vystihuje článek na dutchbaseballhangout.blog zde. Právě tyto týmy zabírají místo na ME standardním federacím, které potřebují hrát v A skupině pro rozvoj ve svých zemích. Druhým trendem bylo posilování ostatních týmů, příkladem může být Chorvatsko. CEB hledá řešení k omezení počtu hráčů s pasem, do hry by mohlo vstoupit místo narození, ale v tomto bodu bohužel nejsem velký optimista.

Průběh ME
ME přineslo už ve skupinách řadu nečekaných a dramatických zvratů. Nejklidnější byla naše skupina D, kde byl mezi týmy zřetelný rozestup. Holandsko se nám tentokrát zaskočit nepodařilo. Na druhou stranu jsme přesvědčivě porazili po dobrém výkonu Švédsko, a i když byl postup do semifinále vzhledem k vysoké porážce od Nizozemska jasný až po výhře nad Slovenskem, určitě to byl klíčový zápas. Slovensko se ve skupině pragmaticky koncentrovalo na zápasy o sestup. 
Na naši skupinu čekala ve čtvrtfinále skupina C, která byla plná ambiciózních týmů. A hrál se v ní opravdu nejlepší baseball. Izrael porazil Rusko v 10 směně po vyhlášení sporného balku, což je konec který prostě nechcete vidět. Druhý den sice Rusko porazilo Velkou Británii, ale ztratilo pohodlný náskok a vyhrálo jen 7:6, což se pro něj nakonec ukázalo jako osudným. Zároveň si Izrael přesvědčivě poradil s Francií. Před třetím hracím dnem byly karty rozdány tak, že Rusku stačí porazit Francii, aby postoupilo ze druhého místa. Vítěz zápasu Izrael – Velká Británie, měl brát první místo a poražený pak skupinu o 9. místo. Všechno ale bylo jinak, Rusko nečekaně prohrálo a otevřelo cestu Británii z dolního kolečka, rozhodoval jeden bod.
Skupinu B nakonec rozhodl jeden aut v kolečku. Po výsledcích Belgie – Rakousko 11:12; Rakousko – Řecko 13:14 ve 12. směně a Řecko – Belgie 4:5, měli všichni stejný poměr bodů, a tak se šlo až na auty. Ve prospěch Belgie rozhodlo, že v posledním zápase zvítězila „jenom“ s jedním autem v dohrávce. Každý z těchto zápasů má samostatný příběh, Rakousko se už vidělo v dalším kole, udělalo 5 bodů v prvním nastavení, ale nestalo se. O postupu rozhodlo 0,015 bodu!
Ve skupině A se odehrál nejdůležitější zápas hned první den. Ambiciózní Chorvatsko porazilo Německo 8:2 v jednoznačném utkání s importem na kopci. Větší starosti měli Chorvaté s Ukrajinou pro potvrzení postupu do čtvrtfinále. Zvládli to v posledních směnách.
Čtvrtfinále potvrdilo vyrovnanost týmů a atraktivitu tohoto formátu. I když vyhráli favorité, byl průběh zápasů hodně vyrovnaný a opravdu to bylo o jednom těsném autu. Ve zkratce: Chorvatsko – Itálie 5:8; Belgie – Španělsko 2:5, Británie - Nizozemsko 5:7. Nejtěsnější bylo naše utkání s Izraelem. Určitě o něm bude napsáno ještě hodně. Bylo oslavou baseballu, kde ale mohl vyhrát pouze jeden tým. Osud ukázal na Izrael, ale určitě se nemáme za co stydět. Byl to souboj opravdu vyrovnaných týmů.

Semifinále pak v prvním utkání potvrdilo vysokou kvalitu Nizozemska, které vyhrálo nad Španělskem. Bylo lepší především ve střední části zápasu. Úplným šokem pak bylo vyřazení domácí Itálie Izraelem. Výsledek 5:11 plně vystihuje co se na hřišti dělo, a doteď to nechápu. Legendární nadhazovač Slomo odházel 6 směn, zbytek dohodila spojka.
V utkání o 3.místo se moc neútočilo. Itálie vyhrála na metu zdarma a nechytatelný nadhoz 2:0 a brala bronz. Vždy dobře pro turnaj, když domácí tým uspěje. Izrael překvapil i ve finále. Do 6. směny vedl 4:1. ale favorizovaní obhájci titulu strhli výhru na svou stranu v 7. a 8. směně, kdy zaznamenali po 4 bodech. Oslavili tak další titul ME.

Výkony našeho týmu budeme hodnotit s odstupem a obsáhle, tady jenom ve zkratce:
Švédsko, klíčový soupeř ve skupině, na kterého jsme byli připraveni a koncentrovaný výkon přinesl dobrou výchozí pozici pro postup ze skupiny. Holandsko jsme tentokrát nezaskočili, odehráli jsme 9 směn, ale tlak na nás byl zřetelný. Slovensko se ze začátku drželo dobře, ale ve druhé části zápasu odpadlo. Klíčové čtvrtfinále přineslo krásný zápas, a těsnou porážku. Ano, mohli jsme vyhrát, ale nebyli jsme lepší. V zápase o postup do utkání o 5. místo jsme porazili Chorvatsko, které nemělo odpočinuté klíčové nadhazovače, jasně 17:2. S Velkou Británií nám vítezství 8:5, zajistilo místo v Super6. Byl to opět velmi kvalitní zápas, na který neměl vliv ani mírný déšť.
Hráčům, realizačnímu týmu a Mikovo patří velké poděkování za toto ME i celé období od roku 2013. Páté místo je stejné jako v letech 2019 a 2016, ale konkurence je úplně jiná. Určitě jsme se zase zlepšili, ale ostatní také. Hrajeme proti týmům doplněným o hráče z celého světa. Můžeme být hrdí na výkony našeho A týmu a vzornou reprezentaci. Snad jedinkrát jsem porušil COVID pravidla a poděkoval všem osobně na hřišti přímo po posledním zápase. Byla to velmi emotivní chvíle, každý cítil, že skončila jedna éra. S Mikem jsem se sešel ještě před jeho odletem do USA a poděkoval mu. Určitě najdeme způsob a příležitost, jak poděkovat také hráčům.

Na ME jsem byl tentokrát plně za CEB, jako jeho nejvyšší zástupce z pozice prvního místopředsedy, což mě dost omezovalo v aktivitách pro český tým. Navíc jsem musel, a chtěl, dodržovat protokol. Měl jsem obavy se přibližovat k našemu týmu, který byl po celou dobu ME v bublině. Ze zápasů jsem viděl všechny kromě Chorvatska, kdy jsem měl jiná jednání.

setkání během ME probíhala na všech úrovních:
MLB konzultovala další strategii v reprezentativním složení Jim Small a Chris Haydock. Upravují strategii pro Evropu, dá se čekat řada změn. World Baseball Classic není mrtvý, naopak se čeká jeho vyhlášení. Kvalifikace by se mohla odehrát už na podzim 2022. Celkem jsme se sešli třikrát a mohu ledacos odhadnout z otázek, ale jejich názor se rozhodně vyvíjí, a ještě je daleko od schválení.
CEB bude v roce 2022 pořádat ME žáků do 12 let (kandidátem je Itálie), ME juniorů jsme získali do ČR (hrát se musí v srpnu), Evropské poháry se budou hrát podle osvědčených zásad. Kandidaturu na Champions Cup, kde máme dva zástupce, ohlásilo San Marino a mělo by se hrát v červnu. Nejvíce se diskutovalo o turnaji Super6, jehož první ročník se uskutečnil v roce 2018 v Nizozemsku. Měl by být vypsaný, hledá se pořadatel a hlavně termín.
ME bylo dobrou příležitostí promluvit s každou zemí o Pražském baseballovém týdnu a pozvat ji na již 41. ročník. Pozvánky jsme odeslali následně.
Se Španělskem jsme probírali další spolupráci, Zimní ligu v listopadu, soustředění v březnu a účast na PBT 2022.
Diplomatickou přestávku ukončí tři Kongresy v rychlém sledu. Mimořádný CEB k ukončení činnosti, mimořádný WBCS Europe ke schválení nových stanov v listopadu letošního roku. V únoru 2022 pak pravidelný volební Kongres WBCS Europe.

Je dobře, že se ME odehrálo, páté místo pro náš tým je udržení pozic a vzhledem k okolnostem to bylo úspěšné vystoupení, ještě jednou díky všem, kdo se na tom podíleli.

Všechny fotografie z turnaje najdete zde, rozhovory s hráči a další videa pak zde

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací