První liga startuje v sobotu

Evženie Votinská, 26.05. 2020 Aktuality

Extraliga má za sebou první hrací víkend, druhou nejvyšší soutěž, První ligu, start sezóny čeká v sobotu 30.5.2020. V soutěži se utká celkem 7 týmů. Z loňských účastníků se letos nepřihlásili Orli Choceň, SaBaT Praha pak nahradili Skokani Olomouc.

V základní části hrají týmy každý s každým 2x, poté se oddělí první čtyřka, která bude bojovat s extraligovými týmy na 7.-10. místě o šanci na Extraligu v roce 2021. Zbylé tři týmy hrají open Nadstavbu o udržení. Po soubojích s Extraligisty se ještě odehrají semifinálové a finálová série. Všechny na dvě výhry. Vítěz První ligy tak nemusí být totožný s příp. postupujícím do Extraligy. Loňské prvenství obhajuje Klasik Frýdek-Místek, který ve finálové série zdolal Blesk Jablonec až v posledním možném 5. duelu. Postoupivší SaBaT skončil na bronzové příčce, když v semifinále podlehl pozdějšímu vítězi 0:3, přičemž všechna utkání série prohrál pouze o 1 bod.

Všechny týmy obdržely před startem letošního pár otázek. V dnešním preview si představíme tři loňské účastníky Nadstavby o Extraligu. Za Sokol Hluboká odpovídal Stanislav Hejný, za Klasik Frýdek-Místek Martin Drong a za Blesk Jablonec Matyáš Fous.

Co očekáváte od letošní Prvoligové sezóny, vaše cíle a představy?
Hluboká: Od První ligy neočekáváme žádnou větší změnu od předešlých ročníků. V naší lize se moc neobjevovalo početné zastoupení hráčů z ciziny, tudíž v tomto ohledu nečekáme nějakou zásadní změnu. Co se týká našich cílů, tak jako každý rok bychom rádi zasáhli do bojů o titul v První lize a také o postup do Extraligy.
Klasik: Očekávám, že udržíme kvalitu a zůstaneme při tomto novém režimu přípravy zdraví, myšleno ramena, lokty….:)
Blesk: V letošní sezóně, stejně jako každý rok, budeme chtít vyhrát titul První Ligy. Vloni jsme tomu nemohli být blíž, bohužel to však nedopadlo. Věříme, že jsme se na letošní sezónu připravili tak, že na podzim budeme moct slavit.

Jak se změnil váš kádr, jaké máte posily, příp. komu chcete dát větší prostor?
Hluboká: Náš tým neprošel žádnou extra změnou. Budeme se možná potýkat s nedostatkem mladších hráčů, jelikož jsou zde ligy U18 a U21, a také by někteří rádi okusili Extraligu. I proto jsme se dohodli také s třemi hráči z Chocně, kteří projevili zájem o to si tady u nás „plácnout“. Pokud budou mladí hrát za nás, tak bychom je určitě rádi upřednostnili před těmi, co zde hrají už tu jednu dekádu.
Klasik: Tradičně moc posil nemáme a budeme využívat jména, která v klubu mají nějakou vazbu nebo dorostla z mladých.
Blesk: Soupiska prakticky žádnými změnami neprošla, ale určitě budeme chtít dát více prostoru mladším klukům, kteří doteď spíše čekali na příležitost. Několik našich hráčů navíc pravidelně nastupuje v Extralize za Eagles Praha, což je určitě skvěle připraví na případnou nadstavbu o EXL a play-off.

Jak vaši přípravu na sezónu ovlivnil COVID-19?
Hluboká: Pandemie koronaviru ovlivnila pouze naši týmovou přípravu. Individuálně se kluci připravovali i nadále. Míst, kde se může člověk proběhnout a zaposilovat si s vlastní vahou je spousta. Ano, jsou zde i tací co přípravě moc nedali, ale sezóna bude ještě dlouhá, a tak to určitě doženou (smích). Od podzimu probíhá na Hluboká velká rekonstrukce hřiště, a proto nás letos také čeká hlavně dojíždění na zápasy k ostatním týmům, ale věříme že si nějaký zápas na našem hřišti určitě zahrajeme.
Klasik: Měli jsme letos obecně pozvolný, resp. jiný začátek, protože jsme řešili nové pálkařské tunely. Myšleno nové, ale je to tak, že několik víkendů třeba upravujete nějaké prostory, protože je nikdo nechce a Vy nic jiného nemáte. Když se nám podařilo udělat celkem parádní vyhovující zázemí, tak přišla COVID stopka. Do té doby jsme měli něco odběháno a naházeno v tělocvičnách.
Blesk: Pandemie koronaviru samozřejmě přípravu zkomplikovala, ale naši hráči se nenechali odradit a v karanténě se různými způsoby udržovali v kondici. Samozřejmostí bylo běhání a domácí posilování, někdo si na zahradě vyrobil improvizovanou pálkařskou klec, někdo si před domem házel se sourozencem. S postupným uvolňováním opatření se však dalo začít trénovat po dvojicích na hřišti a dnes už jsme prakticky zpět ve starých kolejích. Na domácím Ash Fieldu proběhla výstavba softballového hřiště a výměna povrchu v infieldu. Tyto práce se sice o něco zpozdily, ale díky brigádě, které se kromě hráčů zúčastnili i rodiče mladých odchovanců, se nakonec vše stihlo.

Jaká bude První liga 2020?
Hluboká: Věřím že liga 2020 bude probíhat podobně jako v předešlých ročnících. To se týká i favoritů. Hlavní ale je že se hrát bude a budeme zase prožívat ty vítězné, prohrané, usměvavé ale i ty rozhněvané chvilky společně. O tom je u nás ten baseball, kdy se nakonec stejně po zápase poplácáme řekneme si, že to byl perfektně strávený den :D.
Klasik: Jsou zde 4 podobně silné týmy ve špici a doufám, že jich bude i víc a že se objeví na hřišti nějaká nová jména nebo zajímaví junioři. Ono se to totiž děje a trošku sleduji, jak kdo roste a v jakém počtu. Občas se někdo objeví v Jablonci nebo Hluboké, dokáže promlouvat do výsledků a je třeba výborně atleticky připravený, a to tu ligu povznáší. Takže než hovořit o favoritech, rád bych viděl, že má někdo udržitelný náběh směrem nahoru, což Jablonec a Hluboká měli.
Blesk: První Liga bude letos velmi vyrovnaná. Kromě dlouhodobých tahounů soutěže Klasiku Frýdek-Místek, Sokolu Hluboká a Blesku, budou zajímavými soupeři určitě i Hroch Brno, u kterého vždy záleží, koho zrovna uvolní z extraligové soupisky na 1. Ligu. Pelikans Bučovice podepsali spolupráci s Draky Brno, a tak bude velmi zajímavé sledovat, jak se jim povede. Skokani Olomouc sice sestoupili z Extraligy, ale právě zkušenosti nabyté v nejvyšší soutěži budou určitě hrát v jejich prospěch. Proti Wolfs Domažlice sezónu zahájíme, a tak se ukáže, jak se tento celek posunul. Trochu nás mrzí absence SaBaTu Praha, protože proti nim to vždy bylo takové malé derby a zápasy měly dobrou atmosféru.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací