Česká Extraliga začne jako první v Evropě

Evženie Votinská, 20.05. 2020 Aktuality

V pátek 22. května se dočkáme prvního extraligového kola. Začíná se večerními zápasy ve třech městech - Ostravě, Praze a Blansku. O víkendu je pak na pořadu 7 dalších zápasů. Na pár otázek nám v této souvislosti odpověděl předseda ČBA Petr Ditrich.

V pátek začne nejvyšší česká baseballová soutěž, jak se těšíš?
Je to po tak dlouhé době hlavně velká úleva. Sport je důležitou součástí života, a tak mám, stejně jako všichni, radost, že začne už i nejvyšší soutěž. A možná ještě větší radost mám z toho, že se začaly hrát regionální mládežnické soutěže.

Jak probíhaly přípravy na letošní výjimečný extraligový ročník?
Bylo to náročné a hektické. Musel se upravit formát soutěže. Možnost zahájení se posouvala tím správným směrem, několikrát se upřesňovala pravidla a hygienické možnosti. Zkrátila se základní část a zmenšil počet zápasů v semifinále a Czech Series. Sezónu připravujete celou zimu, teď jsme vše museli zvládnout v několika dnech. Zajedno jsme byli v tom, že chceme začít hrát co nejdřív a co nejvíc. V tom ostatním už to byla místy i ostrá výměna názorů.

Co je podle tebe největší zásah do soutěže?
Tím největším byla změna pravidel pro účast cizinců. Každý tým měl v původních pravidlech možnost nechat hrát 3 cizince v každém zápase. Teď mohou hrát jen cizinci trvale žijící v ČR a jsme na 9-10 hráčích celkem. Uvidíme, jak se prosadí mladí hráči, a prostor bude i pro návraty legend.

Víme, jak jsou na tom profesionální soutěže ve světě?
Hraje se na Tchaj-wanu, na zápasy nyní může už 2000 diváků. Utkání mají v televizi skvělou sledovanost a velký zájem je i z USA. Odstartovala také Korejská profesionální liga, hraje se v NIkaragui. Japonská soutěž by měla odstartovat 6. června a už se mluví také o zahájení MLB a to na Den nezávislosti, tedy 4. července.

A jak je na tom Evropa?
Je to neuvěřitelné, ale budeme čtvrtou ligou světa, která se právě hraje, a první ligou v Evropě. Doufám, že se ostatní brzo přidají. Je dobré, že hygienická opatření v ČR byla účinná a rozumná. Věřím, že do konce června se bude hrát ve většině zemí. Musíme se vrátit k normálu.

Tvůj tip na letošního Mistra ČR?
Pokud se soutěž dohraje, tak vyhrajeme všichni. Mistr se před začátkem soutěže tipuje těžko, já mám tři: Arrows Ostrava, kteří ho obhajují; Draky Brno, kteří mají vždy ty největší ambice a silnou organizaci; a osobně hodně věřím Kotlářce Praha, která mohla by zopakovat mistrovskou sezónu 2015. Ale na hřišti může být všechno jinak. Na svou šanci čekají Eagles Praha, Hroši Brno i Tempo Praha. Ambice na postup do TOP6 mají všechny oddíly, tedy i ty, které v posledních letech bojovaly o udržení v soutěži – Technika Brno, Nuclears Třebíč, Olympia Blansko a i nováček SaBaT Praha. Bude to zajímavé.

Můžeš přiblížit co bude, minimálně první hrací víkend, na zápasech jiné?
Limit 100 osob neumožňuje účast diváků, to bude hlavní rozdíl. Nebudou tradiční ceremoniály a oslavné tanečky po úspěšné akci. Rozhodčí budou bez roušky, ale trenéři, zapisovatelé, zástupci médií a další roušku mít budou. Restaurace musí být od sportoviště oddělené a oddělená musí být také ostatní sportoviště v areálu. Hygienická opatření budou realizována podle nařízení, ale neovlivní kvalitu zápasu. Doufám, že od 25. května bude zase lépe… 

Kdy začnou další celostátní soutěže?
První liga začíná v sobotu 30.5. ve Frýdku-Místku a v Domažlicích. Extraliga U21 už v neděli 24.5. soubojem Kotlářky s Draky. Nejdále je Extraliga U18, jejíž první utkání je na programu dnes, ve středu 20.5.

A jak to vypadá se soutěžemi dětí?
V regionech se mládežnické turnaje a ostatní soutěže hrají od 11. května. Nechtěli jsme vystavovat mládežníky náročnému cestování, a tak jsme zrušili celostátní pohárové mládežnické turnaje. Ale konec prázdnin a podzim bude plný turnajů pro naše baseballové naděje.

Budou v ČR nějaké velké, příp. mezinárodní akce?
Tady se projevuje, že jsme na tom z hlediska zvládání epidemie dobře. Na sobotu 29. srpna plánujeme odloženou All Star Game na Hluboké nad Vltavou, kde rekonstruují areál. Bude to velká akce a doufáme, že bude povoleno i hodně diváků. Pražský baseballový týden jsme přesunuli na konec sezóny, začneme 30. září. Měla by to být oslava baseballu a příprava na jubilejní 40. Ročník v roce 2021.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací