Petr Zeman: "Díky, trenére! byla zajímavá zkušenost"

Evženie Votinská, 07.04. 2020 Aktuality

V únoru byl vyhlášen již 6. ročník akce Díky, trenére! Více informací najdete zde. V předchozích ročnících měl své zastoupení také baseball. Posledním úspěšným baseballovým trenérem byl vloni Petr Zeman z Chocně, který se dostal až do TOP8.

 

Petře, v loňském roce jsi se probojoval až do TOP8 v projektu Díky, trenére! Jak na to vzpomínáš?
Určitě pozitivně. Byla to hodně zajímavá zkušenost a samozřejmě mě postup mezi tuto osmičku  potěšíl a utvrdil v tom, že to co děláme má opravdu smysl.

Když jsi se dozvěděl, že jsi byl nominován, co prvního tě napadlo a jak hodnotíš celý projekt, vč. finálového dne v Praze?
Když se mi ozvali lidé z projektu Díky, trenére!, tak jsem byl překvapený, protože jsem vůbec netušil, že mě někdo přihlásil. Takže, první co mě napadlo, bylo samozřejmě kdo v tom má prsty? (smích). Celý projekt Díky, trenére! je super a s myšlenkou poděkování "amaterským" trenérům mládeže, kteří trénují ve svém volném čase a často i zcela zdarma, se plně ztotožňuji. Myslím, že u spousty oddílů, napříč sporty, rodiče mnohdy vůbec netuší, jak dobří či zkušení trenéři se jim starají o děti, což je velká škoda. No a co se týká finále v Praze, tak to byl moc fajn den. S naší ukázkou jsme myslím choceňskému baseballu ostudu neudělali, děti a věřím, že i rodiče si „výlet“ užili a já jsem tam potkal spoustu zajímavých lidí, kteří jsou opravdu dobří v tom, co dělají. 

Co tví svěřenci říkali na to, že jsi byl vybrán mezi nejlepších 8 trenérů z celé ČR a zvýšil se díky tomu nějak zájem o baseball v Chocni?
Děcka měla radost a držela mi palce. Dokonce jedno napsané přáníčko k úspěchu stále nosím v peněžence. To, jestli měla má účast v tomto projektu nějaký vliv na zvýšený zájem o baseball v Chocni, si nedovolím odhadnout. Nicméně mi gratulace k úspěchu, zaslalo mnoho lidí i z nebaseballového prostředí, což mě samozřejmě velice potěšilo. 

I v této poněkud zvláštní době, defacto bez organizovaného sportu, myslíš, že se znovu prosadí někdo z baseballu mezi 32 nejlepší, popř. až do samotného finále? (termín nominací končí 30.4.) 
Jestli se opět prosadí někdo z baseballu, to si netroufám předpovědět, ale každopádně znám spoustu výborných a daleko zkušenějších trenérů, kteří na to bezesporu kvality mají. Myslím, že jde spíš v první řadě o to, jestli je někdo nominuje.

Co bys závěrem poradil dalším příp. následovníkům z řad trenérů mládeže?
V případě, že budou nominováni, tak bych jim hlavně poradil, aby se nebáli nedokonalosti a aktivně se zapoili do cvičení se svěřenci. Ze své zkušenosti vím, že porota nehodnotí bezchybnou ukázku daného sportu, ale její autentičnost a celkový přístup a vystupování trenéra.
Na závěr bych rád vyslal i malé poselství všem trenérům. Přátelé, dělejte to srdcem a jednejte s dětmi na rovinu. Pokud vzbudíte v hráči důvěru a bude Vám věřit to, co říkáte, tak se to bude snažit i udělat. V opačném případě do toho nikdy nedá 100%, což se pak projeví na výsledku. Vzpomeňte si na svého oblíbeného trenéra / cvičitele z dětství a dělejte to alespoň tak dobře jako on.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací