Vladimír Chlup: "Věřím v týmovou chemii...."

Jan Beneš, 07.08. 2018 Reprezentace do 23 let

Akademické Mistrovství absolvoval český národní tým pod vedením hlavního trenéra Vladimíra Chlupa, pro kterého to není poslední reprezentační akce sezony 2018. V říjnu se vydá společně s výběrem U23 do Kolumbie na další MS. Jak hodnotí uplynulé AMS a jaké změny nastanou před MS U23?

S jakými cíli jste odjížděli na Tchajwan?
Žádný speciální cíl jsme si nedávali, u těchto akcí nikdo neví, s jakou kvalitou přijede soupeř, navíc náš tým patřil věkově k těm nejmladším.

Před turnajem jste v rámci přípravy odehráli PBT, by to dobrá příprava na Akademické MS?
Na PBT jsme odehráli kvalitní utkání a díky nim jsme byli schopni postavit rotaci na turnaj, takže jsem s přípravou spokojen.

Po základní skupině jste skončili s bilancí 1-2, co chybělo k postupu do finálové skupiny?
O nepostupu ze skupiny rozhodl hned první duel s Koreou, který jsme ztratili až v extra inningu, kdy jsme pravděpodobně odehráli nejhezčí utkání na turnaji.

Bylo „těžké“ namotivovat tým do spodní skupiny?
Vždycky říkám, že u dospělých kategorií by trenér měl být spíše dobrým psychologem a motivátorem než baseballovým pedagogem. Věřím v týmovou chemii a snažím se motivovat hráče k nejlepším výkonům. Zklamání bylo po nepostupu veliké, ale chlapi vše zvládli perfektně, je vidět, že jsou to už zkušení mezinárodní matadoři.

Jak hodnotíš celkové páté místo?
Před turnajem jsme kalkulovali, vzhledem k rankingu týmů, s umístěním kolem 5.-6. místa, takže jsem spokojen, po turnaji mohu ale prohlásit, že týmy na 3. - 5. místě hrály vyrovnaně.

Je něco čím tě tým mile či nemile překvapil?
Mile jsem byl překvapen ofenzívou, je vidět vzrůstající sebevědomí hráčů při každém nástupu na pálku, náš line up nebyl "průchozí" - žádný soupeř si nemohl v žádné fázi zápasu oddechnout. Až na jednu směnu s Koreou se i nadhazovači porvali s nelidskými podmínkami vedra a vlhka, tradičně slabým článkem hry byla obrana, rozdíl proti vítězům z Japonska byl markantní.

Jaký je další program? Můžeme čekat podobný kádr i na MS U23 v Kolumbii?
Všichni se teď soustředí na nadstavbu Extraligy, v době konání Super Six, kam pravděpodobně někteří z mého kádru odjedou, máme v plánu sérii přípravných zápasů s Německem U23, poté se uvidí, jak dlouho se protáhne extraligová sezona, na MS poletíme asi 15. října.

S jakým umístěním bys byl na MS spokojen?
Při pohledu do rankingu, kdy z účastníků MS je za námi jen Jižní Afrika a pole je nabito týmy z první desítky, nelze stavět přehnané cíle. Umístění na MS před čtyřmi lety bylo výjimečné a bylo potřeba notné dávky štěstí, umístění před dvěma lety už více odpovídalo reálným možnostem. Na druhou stranu pořád zdůrazňuji hráčům, že na světě už není tým, speciálně v mládežnických kategoriích, se kterým nejde sehrát vyrovnaný zápas. Vše se bude vyvíjet od momentální formy a kvality soupeře, rozhodně ale nepomůže fakt, že na MS pravděpodobně nepojedou dva hráči základní sestavy, které nepustí univerzita v USA. Chceme hrát pěkný baseball hlavně s pocitem, že jsem na hřišti nechali vše.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací