David Winkler: "Tenhle tým má budoucnost."

Jan Beneš, 31.07. 2018 Reprezentace do 18 let

Dlouhodobý trenér juniorského národního týmu David Winkler hodnotí vystoupení českého týmu na uplynulém Mistrovství Evropy. V italském Grossetu vybojovali čeští mladíci bronzovou medaili a po kategorii U12 získávají pro český baseball druhý cenný kov letošního léta.

Davide, s jakými cíli jste odjížděli do Itálie?
Našim cílem bylo semifinále. Po dospělé kategorii je juniorská druhá nejtěžší. Turnaje se zúčastnila veškerá evropská špička a většina týmů měla na soupiskách hráče, kteří byli v Evropě poprvé v životě.

Na cestu jste využili armádní speciál, jak se týmu líbil tento netradiční způsob dopravy?
Kluci si cestu užili, realizační tým však zvolil transport po zemi a přepravou materiálu, který měl zabezpečit pro hráče veškerý komfort. Realizační tým ve spolupráci s několika matkami zajistili pro hráče tolik jídla, kolik potřebovali. Otto Pospíšil navíc hráče zásoboval výživovými suplementy a ionťáky.

V základní skupině pouze prohra s vítězi z Holandska, byls spokojen s výkony?
S Holandskem to byl velice vyrovnaný zápas. V páté směně se však utkání zlomilo. Kluci se snažili, nechali na hřišti všechno, ale nestačilo to na pozdější vítěze ME.

V semifinále Vás čekalo Španělsko, vítěz skupiny, jak těžký soupeř to byl?
Dalo se s nimi hrát, dali se porazit. Zápas bohužel ovlivnila situace s nelegálními pálkami španělského týmu. Věděli jsme, že Španělé používají zakázané pálky, během zápasu jsme na to i upozornili rozhodčí zápasu, kteří s námi souhlasili. Bohužel technický komisař nám nevyhověl. Neudržel jsem emoce a nechal jsem se vyloučit a tím se zápas zlomil v náš neprospěch. Měl jsem zůstat v klidu. Nic nám nebylo platné, že se nám komisař po zápase omluvil. I nyní, dva týdny po turnaji stále zvažuji protest u CEB, že se na ME nerespektují pravidla o pálkách, jak by měla. Stálo nás to šanci na účast na MS.

V utkání o bronz jste nastoupili proti Itálii, bylo těžké připravit tým po neúspěšném semifinále?
Náročné to bylo spíše logisticky. Zápas se Španělskem skončil kolem 23:30. V sedm ráno jsme museli vyklidit ubytování. Kluci to však zvládli super. Celý zápas čekali na svoji šanci, která přišla a využili jsme ji. Současný národní tým patří k těm nejlepším, co ČR měla v U18, každý hráč zaslouží pochvalu. Byli skvělí a to víc mě mrzí, že svět neudělali i kvůli mně, že jsem se nechal vyloučit.

Jak hodnotíš celkové třetí místo?
Zisk bronzové medaile po výhře nad domácí Itálií hodnotím jako úspěch. Na turnaji měří síly kompletní evropská špička. Už účast v semifinále je velký úspěch.

Co tě na týmu potěšilo a co naopak nemile překvapilo?
Kluci byli super, pár věci samozřejmě zůstane v týmu a ven to nepůjde. Výborné bylo, že tým táhnul za jeden provaz a vše fungovalo na jedničku. Super parta, která se chtěla někam dostat. Měli z medaile radost.

Jak vidíš baseballovou budoucnost hráčů?
Několik hráčů má velkou šanci se dostat do dospělého A-týmu. Tento ročník když vydrží makat a nekecat, tak je velká budoucnost českého baseballu. Je jen pár borců, co řeknou: „Tak jo jdeme do toho“. Tento tým těch kluků měl víc jak dost. Věřím, že v brzké budoucnosti dostanou šanci v A-týmu.

Jaká bude tvoje budoucnost u týmu U18?
Nechci předvídat, ale myslím si, že kdyby byla šance, tak bych rád pokračoval se stejným realizačním týmem u juniorů, ale uvidíme. Z posledních pěti ME máme čtyři medaile. Já nikam výš nemířím, baví mě to u juniorů, těm chci věnovat svoji veškerou energii, baví mě to a čekám na moment, kdy konečně vyhrajeme titul mistrů Evropy. Myslím si, že do čtyř let jsme schopni vyhrát ME U18.

Děkuji za rozhovor

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací