Rozhodčí s 500 zápasy a více - Kroupa, Kulhánek, Prokop, Přibyl

Evženie Votinská, 21.07. 2018 Aktuality

Nedílnou součástí baseballových zápasů jsou kromě hráčů, trenérů a fanoušků také rozhodčí. Bez nich se nedá hrát žádné baseballové utkání, najdete je u zápasů těch nejmenších, ale také ve vypjatých situacích finále Extraligy. S nárůstem počtu turnajů, akcí, soutěží apod. samozřejmě stoupají i nároky na počty mužů v modrém a na jejich výkony.

Ti nejlepší jsou pak nominováni na mezinárodní akce, kde mají čeští zástupci dlouhodobě dobrou pověst a nechybí na žádných velkých turnajích typu World Baseball Classic, Mistrovství světa, Univerziády apod.


Jejich téměř každodenním „chlebem“ jsou ale samozřejmě domácí soutěže. Evidence počtu odpískaných zápasů v soutěžích organizovaných ČBA se datuje od roku 1996. Mezi všemi rozhodčími, kteří v tomto období, tedy 1996-2018 zasáhli do rozhodování soutěží, vyčnívají čtyři z nich, kteří mají na svém kontě odpískáno více než 500 utkání.


Jsou to (dle abecedy): Jiří Kroupa, David Kulhánek, Jaroslav Prokop a František Přibyl. Všechno rozhodcovské stálice, mezinárodní rozhodčí s řadou účastní na mezinárodních turnajích. Nejvyšší číslo zaznamenal: Jaroslav Prokop, který se k datu 13.72018 zastavil na čísle 920! Následují Jiří Kroupa – 749, František Přibyl – 713 a David Kulhánek – 665.


Vývoj počtu odpískaných utkání v jednotlivých letech najdete v přehledných grafech členů „železné čtyřky“. Zajímavé jsou maximální počty rozhodovaných zápasů v jedné sezóně. Zde jasně vévodí Jiří Kroupa se 73 utkáními v roce 2017 – opravdu úctyhodné číslo. Jaroslav Prokop má svůj roční rekord z roku 2002, kdy rozhodoval celkem 65 zápasů. Pro Františka Přibyla je maximem 62 utkání v roce 2003, pro Davida Kulhánka 51 duelů z roku 2002. V posledních letech, kromě loňského rekordního počtu Jiřího Kroupy jsou i díky širší základně rozhodčích počty odpískaných zápasů menší.


Pokud počty zápasů zprůměrujeme (počítáme i rok 2018), vychází nám to (zaokrouhleně) následovně: Jaroslav Prokop – 42 utkání ročně, Jiří Kroupa - 34, František Přibyl – 34, David Kulhánek – 32.

 

Zajímavá jsou i data nástupu všech mužů na mezinárodní scénu. Jaroslav Prokop rozhodoval první mezinárodní akci v roce 1999 a to ME U18. Jiří Kroupa pak v roce 2000 PVP, František Přibyl ME žáků v roce 2001 a David Kulhánek rovněž ME žáků ale „až“ v roce 2003.


Přejeme všem čtyřem mužům hodně zdraví, síly, vytrvalosti a dobrých callů v dalších letech jejich rozhodcovské kariéry.

 

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací