Hodnocení ME žáků 2018

Filip Procházka, 19.07. 2018 Reprezentace do 12 let

Maďarská metropole nad Dunajem letos přivítala rekordní počet týmů v nejmladší reprezentační kategorii. Baseballový areál ve čtvrti Óbuda byl příjemným překvapením, mládežnická hřiště s kvalitními povrchy byla vždy před každým zápasem pečlivě připravená. Organizace celého turnaje, včetně počasí, se Maďarům jakožto nováčkům podařila na výbornou.

Celkem čtrnáct týmů bylo rozděleno do dvou skupin po sedmi, kde se hrálo systémem každý s každým. První dva celky postupovaly do semifinále, zbylé pak hrály podle pořadí s týmem z druhé skupiny, který se umístil na stejném místě. Náš reprezentační výběr zahájil turnaj výhrami nad Velkou Británií 11:1 a druhý den nad Polskem 26:3. Třetí den nás čekalo nevyzpytatelné Rusko. Soupeř nasadil nadhazovače Ivanova, který nás držel až do třetí směny svižnými „ponorkovými“ nadhozy. Kostin hned v první směně poslal míček za plot. V dohrávce třetí směny se nám podařilo dostat míč do hry a díky agresivnímu běhu po metách jsme zápas otočili. Ve druhé polovině jsme již hru kontrolovali, navíc soupeř střídal po 66 nadhozech Ivanova, kterého si šetřil na páteční zápas s Francií. V dohrávce šesté směny jsme odskočili na rozdílových 11:1, a zápas tak ukončili. Ruští mladíci se s námi rozloučili s vražednými výrazy ve tváři, ale poté vyhráli čtyři zápasy v řadě. V posledním zápase skupiny proti Francii o postup do semifinále opět nasadili Ivanova a zvítězili 12:2. V semifinále se jim málem podařil zázrak, do páté směny drželi technickými nadhozy italské pálkaře na uzdě a stále vedli 4:3. V dohrávce páté směny museli Rusové střídat nadhoz a squadra azzura otočila na konečných 5:4.

Naším dalším soupeřem ve skupině byla Ukrajina. Dobrý útok, spolehlivý nadhoz a obrana obohacená dvěma double plays nás společně dovedli za čtvrtou výhrou v poměru 15:0. Po dni volna nás čekala Francie v 10 hodin ráno. Francouzi nasadili svou jedničku Bouvryho, který nás dokázal držet celých 5 směn, 3:5 (po grandslamu ve třetí směně). Díky vyrovnanější nadhazovací rotaci a lepší obraně jsme zápas dokázali otočit na 10:7. Soupeř nás však předčil na pálce, kde byl mnohem agresivnější. Poslední zápas ve skupině jsme hráli s domácím Maďarskem. Výsledkem 11:0 jsme završili šňůru šesti výher a postoupili do semifinále z prvního místa. Druhé skupině jasně kralovala Itálie, která deklasovala i své největší rivaly Nizozemsko (18:1) a Německo (13:3). Oba poražení si to rozdali o druhé postupující místo. Napínavý duel zvládli lépe Nizozemci, kteří měli na rozdíl od soupeře (3 chyby) bezchybnou obranu´.

Klíčový semifinálový zápas proti Oranjes nezačal podle našich představ. Po chybě obrany přichází série dlouhých odpalů a soupeř se ujímá vedení 3:0. Věděli jsme, že pokud nebudeme agresivní na pálce a zopakujeme náš „útočný“ výkon s Francií, nebude to stačit. Museli jsme probudit hlavně začátek našeho line-upu, který potřeboval nabrat sebevědomí. V dohrávce první směny jsme dokázali reagovat na tlak soupeře a připsali si dva kontaktní body. V následujících třech směnách se Holanďané nedokázali prosadit, náš útok přidal sérii dobrých odpalů, takže jsme šli do vedení 6:3. Pátá směna je jako přes „kopírák“ směny první. Tři chyby dostaly Nizozemce opět do hry a ti snížili na 6:5. Klíčové bylo, že jsme opět dokázali po chybách zvednout hlavy a nebáli se agresivně švihat do míče. Přidali jsme čtyři doběhy a odskočili na 10:5. V posledních dvou směnách jsme již soupeři nic nedovolili a zaslouženě vyhráli. Výhrou v semifinále jsme zajistili postup na mistrovství světa na Tchaj-wanu v roce 2019 pro příští mladší ročníky (2007–2008).

Finále proti favorizované Itálii jsme byli schopni držet na 0-0 dvě směny. Ve třetí přišel tlak Italů, kteří dokázali skórovat šesti doběhy. Komfortní náskok byl povzbuzením pro dominantního italského nadhazovače Magnaniho, který hodil 10 strikeoutů za pět směn. Mimo třetí směny, kdy na dva auty naplnil mety, ani jednou nezaváhal. Vysoká prohra 11:0 ve finále mrzela, ale nemůže přebít vystoupení našeho týmu za celé mistrovství. Hráči si zaslouží velké poděkování a pochvalu nejenom za celý turnaj, ale taktéž za přípravné období. Sešla se výborná parta, se kterou byla radost pracovat. Moc si vážíme podpory rodičů a fanoušků, kteří dorazili až do Budapešti, anebo drželi palce doma. Chtěl bych moc poděkovat klubovým trenérům za jejich obrovský přínos, neboť počet tréninkových jednotek během roku v klubu je enormní. Díky vaší práci v regionech a počtu týmů, které v ČR máme, se řadíme mezi špičku v Evropě. Obrovské poděkování patří realizačnímu týmu za výbornou spolupráci, jmenovitě Jakubu Ventrubovi, Matouši Procházkovi, Tomáši Zachovalovi a Martině Hánové. Byli jste skvělí!

V září se rozběhnou kvalifikace U11 o postup na MČR a poté Final 6. První víkend v říjnu se těšíme opět na výběry do budoucí reprezentace U12 pro rok 2019, který bude bohatý a náročný, neboť po ME bude následovat MS v zemi baseballu zaslíbené – Tchaj-wanu.

Za realizační tým žáků
Filip Procházka

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací