Hodnocení AMS 2018

Vladimír Chlup, 18.07. 2018 Reprezentace do 23 let

Na Akademické mistrovství světa jsme odcestovali s 21 hráči, 13 pozičními a 8 nadhazovači, Jan Novák se k týmu připojil po povinnostech v seniorském národním týmu ve druhé polovině turnaje.

Los ve skupině byl náročný, všechny tři týmy patří v rankingu WBSC do první desítky. Na Tchaj-wanu nás po dlouhé cestě očekávalo úmorné vedro s velkou vlhkostí, prakticky okamžitě po opuštění hotelu se všichni zpotili, a tak tomu bylo po celou dobu turnaje. Teploty nepolevovaly ani na odpolední utkání, které se, vzhledem k brzkému soumraku dohrávalo vždy za tmy.

ČR – Korea 9:10
Naším prvním soupeřem byla Korea, na kopci začal Marko Vykoukal a i přes jednu metu zdarma jsme šli útočit s nulou. Naše pálka začala neohroženě, singl Menšíka a homerun Chlupa nás dostal do vedení 2:0. To jsme zdvojnásobili po singlech Červinky, Hajtmara a znovu Menšíka hned ve druhé směně. Bohužel ve třetí Marko ztrácí kontrolu, po dvou metách zdarma a nezahrané ulejvce na třetí metě přichazí další BB, singl, SF, double a singl a Vykoukala střídá Ercoli. I ten se však potýká s kontrolou, a před strike outem ukončujícím směnu, stačí hodit další tři mety a Korejci otáčejí na 7:4. Český tým ale neskládá zbraně, po odpalech Smoly, Mužíka, Chlupa, Červinky a Hajtmara strháváme vedení zpět na svou stranu. Plnou ukázku precizního asijského baseballu jsme zažili v osmé směně: útočná drag ulejvka na už střídajícího Havlíčka, a dva slashe vyrovnávají stav na 8:8. Nás v té chvíli nový korejský nadhoz k ničemu nepouští, v průběhu osmé a deváté směny hodil 5 SO za sebou. Extra inning začínáme v obraně, posun běžců zařizujeme sami divokým nadhozem, SF a další singl znamená dvoubodové vedení soupeře. V dohrávce jinak na turnaji perfektní Martin Červinka pálí hned na úvod do double play a tak singl Clause už jen snižuje na konečných 9:10.
I když jsme k soupeři přistoupili s respektem, tým podal především na pálce vynikající výkon, jedna špatná směna v podstatě rozhodla o celkovém budoucím vývoji turnaje.
Nejlepším hráčem Chlup (3/5, 3R, 3RBI, HR), loss Čapka. Nadhozy: Vykoukal 59, Ercoli 46, Nebenführ 32, Havlíček 26, Čapka 10.

Austrálie – ČR 6:22

Začínáme na pálce bez bodu, hned v dohrávce se Australani strefují čtyřmi hity do startéra Jiřího Vavruši a prohráváme 0:2, to ale vydrží pouze do následující půlsměny, po odpalech Červinky, Clause, Ondráčka a Lázníčka srovnáváme. Soupeř si ale hned vzápětí bere vedení zpět po dlouhém homerunu přes střední pole (hřiště v Chiayi po stranách 107, přes střed 122). V páté směně po singlu Clause snižujeme, domácí hned v dohrávce opět odskakují na dva body. Od té chvíle už byl na hřišti jen jeden tým, v šesté směně jsme třemi body vyhnali australského startéra z kopce a domácí boj vzdali, z bulpenu chodily už jen napodobeniny nadhozu, každý nástup buď končil hitem nebo BB, vrcholem byla devátá směna, kdy se lineup otočil skoro celý dvakrát.
Nejlepší hráč Martin Červinka (5/6, 4R) a Matěj Lázníček (4/6, 6 RBI), win Vavruša. Nadhozy Vyvruša 100, Havlíček 10, Bužga 27.

ČR – Tchaj-wan 0:11

Před večerním zápasem se strhla obrovská průtrž mračen, po které by se na žádném hřišti v ČR minimálně 24 hodin nehrálo, přesto utkání začalo na bezvadně připraveném povrchu o tři hodiny později, čemuž dodnes nerozumím a z hlediska své současné profese oceňuji skladbu povrchu, který po celou dobu zůstal tvrdý jak kámen.
Na kopci začíná Filip Čapka, soupeř dvěma singly a SF otevírá skóre, my na pálce rychlé tři auty, což je scénář shodný pro následující tři směny. Často jsme točili nadhoz ve snaze zabránit dalšímu navýšení, naše pálka byla bohužel proti tchaj-wanskému nadhazovači naprosto bezzubá a první hit jsme dali až v páté směně, kdy Martin Červinka svým doublem rozbil perfect game. Ani to ale na bod nestačilo, naopak soupeř pěti body v šesté směně odskočil už na 9:0. Přestože jsme na kopci dělali, co mohli, rozdílu jsme se nakonec neubránili a utkání skončilo po osmé směně.
Nejlepší hráč Vojtěch Bužga (2 IP, 0 ER), loss Čapka. Nadhozy Čapka 70, Vykoukal 25, Ercoli 11, Nebenführ 10, Cihlář 4, Bužga 35.

Rusko – ČR

Po třech dnech a dostatečnému času na to vstřebat zklamání z nepostupu do finálové skupiny nám začaly souboje o celkové umístění.
V první směně jdeme do vedení po hitech Menšíka a Červinky, soupeř na startéra Vavrušu srovnává hned v dohrávce. Utkání se tentokrát zlomilo hned ve druhém dějství, kombinace hitů a met zdarma znamená 8 bodů a soupeř rezignoval. Zápas tak skončil po sedmi směnách.

Nejlepší hráč Červinka (3/5, 3 RBI), win Varuša. Nadhozy Vavruša 66, Havlíček 15, Nebenführ 21).

ČR – Hongkong 12:2

Na kopci Marko Vykoukal a opět nedokážeme zabránit soupeři ve skórování v první směně (na celém turnaji jen v úvodním zápase Korejci nebodovali). My v dohrávce ale hned vyrovnáváme po triplu Hajtmara a SF Smoly. Další bod přichází ve druhé, ve čtvrté přidáváme rozhodující čtyři body a v klidu dokráčíme pro další rozdílové vítězství po sedmi směnách.
Nejlepší hráč Filip Moštěk (2/3, 2R, 2 RBI), win Ercoli. Nadhozy Vykoukal 55, Ercoli 42, Cihlář 11.

ČR – Rusko 5:1

Přes zkušenosti s ruským týmem, který s námi na ME kadetů 2012 prohrál rozdílem v základní skupině, ale pak na souboj o bronz nasadil poprvé na turnaji svou jedničku a vyhrál, a přes varování, že soupeř použije stejnou taktiku, nám trvalo pět směn dokázat, že na turnaji jsme nejlepším nepostupujícím týmem.
Rusové opět skórují hned v první směně, startér Jan Novák dostává dva hity a bod dobíhá na chybu vnitřního pole. To bylo ze strany soupeře ale vše za celé utkání, naše pálka dlouho hledala recept, ale v páté směně po metě zdarma, nezahrané ulejvce a odpalech Menšíka a Mužíka vedeme 3:1. V dalších třech dějstvích přidáváme po bodu a tentokrát bezchybný nadhoz nepřipustí žádný zvrat a patří nám tak zaslouženě alespoň páté místo.
Nejlepší hráč Vojtěch Menšík (2/4, 3 RBI), win Novák. Nadhozy Novák 101, Čapka 34, Bužga 11.

O osudu celého turnaje rozhodl hned první zápas a v něm v podstatě jedna nepovedená směna, poslední den turnaje jsme tak jen s trpkostí v ústech sledovali, jak Korea poráží USA a získává bronz…

Velice kladně hodnotím pálku, i přes inflaci čísel, způsobenou zápasy s týmy z druhé poloviny je určitě úspěch mít ve statistikách z MS v top ten tak velké zastoupení: Matěj Lázníček v BA 2. (563), v SLG nejlepší (875), Martin Červinka v BA 4. ((538), 1. v hitech (14) i RBI (9) a TB (19), celkově jsme souboj o nejlépe pálící tým turnaje prohráli jen s mistry světa z Japonska o tři tisícíny, měli jsme nejvíce hitů a byli jsme druzí nejlepší v krádežích.
Nadhoz si bohužel vybral jednu slabou směnu, i přesto jsme byli celkově čtvrtí v ERA (4.86), poměr BB/K nakonec také nedopadl nejhůře (25/44). Překvapil Vojtěch Bužga, za pět směn nedostal ani jeden vlastní bod a pouze dva hity, Jan Novák potvrdil svoje kvality v posledním utkání a těžko říci, jak by se turnaj vyvinul, kdyby s námi byl od začátku.
Tradičně nejslabším článkem je obrana, 12 errorů a pct lepší než jen Rusko a Hongkong je v ostrém kontrastu s Japonskem, které za celý turnaj neudělalo jedinou chybu.

Mistrovství světa splnilo svůj účel, hráči si opět potvrdili, že při dobrém a koncentrovaném výkonu a hlavně zdravém sebevědomí už dnes není ve světě tým, se kterým se nedá sehrát vyrovnaná partie, a to vše se nám bude hodit na podzimním Mistrovství světa U23, kam pojede většina hráčů z akademického výběru.

Děkuji velice Ivo Kučerovi, Richardu Dvořákovi a Aleši Navrátilovi, spolupráce s nimi byla bezchybná. Veliký dík patří také Lukášovi Katzerovi, jeho pomoc byla potřeba od prvního dne a dobrá nálada byla k nezaplacení.

Vladimír Chlup
head coach AMS

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací