Vicemistři Evropy mužů do 23let - náš společný úspěch!

Pavel Chadim, 06.09. 2017 Reprezentace do 23 let

Nejdříve pár týmových statistik. Ve všech třech nejdůležitějších týmových statistikách se Česká republika ve společnosti 16 týmů umístila na medailových pozicích. Myslím, že ještě nikdy nebyl český baseball v takové konkurenci v týmových statistikách takto vysoko a je pravda, že jsme si to trochu před turnajem i vysnili.

Pálka - BA (pálkařský průměr) a SLG (průměr vícemetových odpalů): 1. ČR, 2. Holandsko. Nadhoz – ERA (počet obdržených bodů na 9 směn): 1. Španělsko 1.5, 2. ČR 2.15, 3. Německo 2.74. Obrana - počet chyb: 1. Německo 2 chyby, 2.-3. Holandsko a ČR 5 chyb. Celkově nás asi nejvíce mrzí ty 2 chyby ve finále, ale pořád je to jen sport... Zajímavá čísla jsme měli i v počtu homerunů. Pamatuji si jen 2 jiné turnaje, kdy mi čeští homerunéři utkvěli v paměti: v roce 2014 na ME mužů představení Matěje Hejmy a Jakuba Sládka a v roce 2001 Jiří Víšek získal cenu nejvíce homerunů na ME (3). A letos našich 5 homerunů od Martina Mužíka (3) a Marka Chlupa (2), 2. Holandsko 2HR. A to ještě s hracími míči, se kterými se u nás v minulosti hrála jen ČML a mládežnické soutěže.    

Na našem výsledku se s lehkou nadsázkou podílela celá baseballová komunita, celá baseballová republika. Nejméně 30 baseballových klubů má zásluhu na našem umístění, každý aspoň malým kouskem. Posuďte sami:

1) Aligátoři Znojmo – klub, ve kterém začínal trenér Láďa Chlup

2) Arrows Ostrava – odchovanci Ondra Satoria (skvěle odházený zápas proti Francouzům ve čtvrtfinále, se dnem volna i extrainnning ve finále, velký bojovník), Tomáš Ondra (obětavec, který dohazoval všechny 3 playoffové zápasy, což se na mezinárodní úrovni moc nevidí), Jakub Grepl (univerzál, který nám pomohl jak v zadním tak ve vnitřním poli, velká budoucnost českého baseballu) a v současné době za ně hraje i Michael Vykoukal

3) Blesk Jablonec – klub Marka Chlupa (turnaj mu vyšel jak v útoku tak v obraně, hrával jsem střední zadní pole skoro 20 let a musím smeknout před jeho obrannými zákroky v 18 letech)

4) Cannibals Šumperk – první fanoušek, který nám na začátku turnaje přišel fandit a pro podpis, byl z tohoto klubu, v minulosti pověstného svou skvělou mládeží 

5) Draci Brno – hráči Martin Červinka (skvělý třetí metař, který má vše ještě před sebou), Ondra Furko (finálový startér ve svých 18 letech, co více říci) a Filip Čapka (ustál tlak ve finále při obsazených metách, vše má ve svých rukou), Adam Hajtmar a odchovanec Martin Bareš

6) Eagles Praha – klub za který hraje nyní Marek a coachuje ho otec Láďa Chlup

7) Hroši Brno – smolař Svaťa Kraut, elitní nadhazovač, který vypadl z týmu pro zlomeninu ruky, přejeme mu brzké uzdravení, Jakub Ondráček (superrychlý univerzál, který se těsně před turnajem zranil, ale i tak nám nejen ve finále pomohl), Filip Claus (srdce týmu, který dal do turnaje vše a bez kterého bychom Španěly tak „lehce“ nepřejeli), a v současnosti  hájí barvy Hrochů i Martin Bareš (velmi talentovaný mladý nadhazovač s velkou touhou vítězit, bude-li pokračovat správným směrem, může toho hodně dokázat) a Vojta Menšík  

8) Klasik Frýdek- Místek – klub, kde se naučil baseball Michael Vykoukal (duše našeho týmu, emotivní chlapík, který postupně vyzrává ve velkou osobnost, mohu to posoudit, poprvé jsem ho trénoval v jeho 10 letech)   

9) Kotlářka PrahaFilip Smola (Filip, chrabré srdce, který by raději na hřišti umřel, než by odešel poražen), Jan Novák (Johny celou sezonu nadhazuje s velkým soustředěním a prokázal to i na ME, jeho 6 směn v semifinále výrazně pomohlo poslat Španěly mimo MS), Dan Padyšák (mladá cílevědomá puška, fantastické výkony zvláště vzhledem ke svému věku 17 let) a v současné době za ně hrají i Martin Mužík, Jiří Vavruša a Lukáš Ercoli       

10) Nucleras Třebíč – do poslední chvíle bojoval o nominaci mladý Lukáš Hlouch 

11) Olympia Blansko -  domovský klub trenéra nadhazovačů Richarda Dvořáka

12) Orlice Choceň – z tohoto klubu nám neúnavně fandili celý týden fanoušci, kteří jako první od nás získali odznak Baseball Czech

13) Patriots Liberec - v širším slova smyslu následovník Bonga Liberec, za který hrával po přestěhování ze Znojma Láďa Chlup  

14) Pelicans Bučoviče – rodný klub catchera Lukáše Řehůřka, který nám neskutečně během turnaje pomohl v bullpenu

15) Praotci Roudnice – klub, kde začínal s baseballem náš levoruký nadhazovač Lukáš Ercoli (rozhodně neměl letos jednoduchou sezónu, ale jak se se vším popral zasluhuje velký respekt, na jeho nadhoz na plné mety ve 3. směně finále nelze zapomenout)

16) Pipas Brno – školní klub, který sídlí na ZŠ Pastviny, kterou absolvoval Adam Hajtmar (kouzelník v zadním poli, skvělý a rychlý pálkař, kdyby zesílil, mohl by hrát na ještě vyšší úrovni :)  

17) Rytíři Trutnov – víte kdo si vzal celý týden dovolenou, mlátil neúnavně do bubnu všech 6 dní? Byla to parta fanoušků z Trutnova, vedená rodinou Branka Baláže   

18) Sabat Praha – zde začínal náš startér proti Belgii Jiří Vavruša (nadhazovač s velkou budoucností, vždyť začal nadhazovat teprve loni během pobytu na škole v USA)

19) Skokani Olomouc – klub Matěje Lázníčka (našeho zadního polaře, který pravidelně nastupuje v extralize, a má dostatek síly a rychlosti, aby se prosadil ve výběrech i v dalších letech)     

20) Sokol Hluboká – tak tady začínal náš útočný triumf Martin Mužík (autor nejvíce  odpalů za oplocení a nejpříjemnější překvapení turnaje, díky němuž se naše útočná síla výrazně znásobila)

21) Technika Brno – trénují zde trenéři Jan Jablonka a John Hussey a začínal zde Vojta Menšík (nejmladší hráč našeho vnitřního pole, který ale velmi zaujal i svou spolehlivostí, rychlostí a disciplinovaností na pálce)

22) Tempo Praha – zde hrál otec mladého Dana Padyšáka, David, a zde také okusil poprvé extraligu Jirka Vavruša  

A co spojuje těchto dalších 8 klubů - Kladno Miners, Baseball Plzeň, Brewers Klatovy, Pirahnas Beroun, WW Pardubice, Oilers Hodonín, Ježci Jihlava, Hit Opava s našimi výsledky na ME?

Byly motorem a zásobárnou energie pro mě osobně. Nabíjela mě jejich práce s nejmladší mládeží a jejich progres za poslední roky. Díky nim jsem měl dostatek motivace k ne vždy jednoduché práci s talentovanou mládeží. I pro všechny kluky těchto klubů jsme se snažili udělat co nejlepší výsledky, aby měli motivaci, český baseball se rozrůstal do šířky a měl pevné základy. Ne že by to byly jediné kluby, které obětují nejvíce času mládeži, ale tato osmička mně osobně dělala největší radost. Tak snad se nikdo další neurazí, omlouvám se ostatním dopředu :).        

Ještě bych chtěl zmínit náš rozšířený realizační tým, kondičního trenéra Richarda Adamíka, fyzioterapeuta Lukáše Katzera a ortopeda Filipa Hudečka. Všichni nám neskutečně pomohli a ne jen kryoterapií, která nám během turnaje dala velkou výhodu oproti ostatním týmům. 

A to jak se o nás starala asociace nejen v přípravě a Draci jako organizátoři přímo na stadionu, také není běžné. A to nemyslím jen na ohňostroje po každém zápase. Veškerá péče a snaha pomoci! Snažíme se to hráčům pořád připomínat, že podmínky, které mají oni, žádné generace před nimi neměly. Za vše samozřejmě děkujeme stejně jako za neúnavnou podporu diváků a to opět nejen za finálový pětihodinový thriller.  

Na závěr ještě lehké přiblížení některých našich pocitů během turnaje. Dvě příhody mi utkvěly docela hluboko. Jedna, s jakou obavou oba hlavní trenéři Francie a Německa přistupovali ke svému vzájemnému zápasu, který měl určit, kdo se s námi setká ve čtvrtfinále. Takový respekt k našemu týmu a snahu se nám vyhnout i přes možné Holandsko v semifinále jsem ještě na žádném turnaji nezaznamenal. A pak osobní vzpomínku na první společnou snídani v hotelu Voroněž před začátkem turnaje, kdy pitching coach Nizozemí, jejich legendární nadhazovač Rob Cordemans, se s námi po snídani loučil slovy  „ see you in final„ „uvidíme se ve finále...“ a nám se to ten den zdálo neskutečně daleko...

Na druhé straně nesmíme usnout na vavřínech, soupeři nespí. Kroky, které udělali Holanďané za posledních pár let (a dost jich okopírovali od nás, stejně jako my jsme jich dost kopírovali před 10 lety od nich) už začínají nést ovoce. Minulý měsíc v USA při své první účasti na Světové sérii Pony, ji celou vyhráli..... !!!! 

A co bychom doporučovali do budoucna, aby současné úspěchy českého baseballu pokračovaly? Kromě již zmíněného žvýkacího tabáku, které nám nejen u mládeže leží v žaludku, a skutečně by se mohl stát důvodem, podobně jako v USA, proč rodiče nebudou chtít dávat své děti do baseballu, by to měla být i rozumná snaha o omezení cizinců v extralize (víte kolik směn odházelo všech 5 nadhazovačů, českých reprezentantů do 23 let, kteří házeli prvních 9 směn finále proti Holandsku? Dohromady méně než třeba 2 cizinci z Techniky nebo z Třebíče). Z 20 nadhazovačů, kteří mají nejvíce odházeno v letošní extralize, je 15 cizinců....  Měli bychom se pokusit chránit a podporovat nejméně mladé české nadhazovače. Je to česká extraliga, jeden z nejlepších nástrojů podpory české reprezentace. Neměli by nám v budoucnu utíkat mladí hráči do zahraničí jen kvůli tomu, že tady nedostanou dostatek příležitostí, tak jak to dopustil český hokej.

Celý turnaj U23 byl nezapomenutelný, prožili jsme krásný týden, každý zápas měl něco do sebe. Dominantní jízda ve skupině končící demolicí celkově nakonec třetí Belgie. Dva homeruny a skvělý výkon nadhazovačů proti Francii, klíčové semifinále o Mistrovství světa proti loni stříbrným Španělům na ME mužů a infarktový závěr o jednom míči na hraně strike zony ve finále :). Vrylo se nám rozhodně do paměti, všem děkujeme za podporu a klukům co budou vybráni příští rok hodně štěstí na třetím MS této kategorie v řadě!

Za realizační tým Pavel Chadim          

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací