Do finále PBT postoupili Japonsko a Tchaj-wan

Ján Jabrocký, 08.07. 2024 Mužská Reprezentace

Třetí den Pražského baseballového týdne určil dvojice pro poslední dva zápasy turnaje. Ten stanovil pořadí v základní skupině a určil dvojice v zápasech o medaile.

Pondělí bylo velkým svátkem pro české baseballové fanoušky. Národní tým totiž nastoupil proti světovým jedničkám z Japonska. Proti nim se postavil hrdina ze vzájemného duelu v Tokiu Ondřej Satoria. Tentokrát ale Japonci dokázali odkrýt jeho kouzlo již v dohrávce druhé směny, kdy stáhl první doběh Riku Kamizato. O směnu později pak zařídil druhý doběh Seiya Watanabe, aby v dohrávce čtvrté směny Japonci přidali další tři body a ukončili tak působení českého startéra na kopci.

Japonský nadhazovač Issei Watanabe dokázal dlouho držet české pálkaře na nule a rozdával spíše strikeouty nežli hity. To se změnilo v šesté směně, kdy vyprodaný Eagles Park rozjásal Martin Červenka dvoubodovým homerunem.

Soupeř se, ale tímto úderem nenechal zaskočit a hned v dohrávce českému týmu odpověděl stejným bodovým ziskem. V dohrávce sedmé směny pak Kengo Yanagidate napodobil Červenku, když odpálil dvoubodový homerun přes levé vnější pole.

Čeští hráči se ale navzdory nepříznivému vývoji nevzdávali, a i nadále se snažili s výsledkem něco udělat. V deváté směně pak za to byli odměněni. Japonci totiž udělali dvě chyby v obraně a Martin Kalábek po nich doběhl pro třetí bod českého celku. Tím také stanovil konečné skóre na 9-3 z pohledu Japonska.

"Je to neuvěřitelný pocit házet proti nejlepšímu týmu na světě, i když jsou to hráči z univerzit. Ale stále je to nejlepší tým, proti kterému jsem kdy házel. Ještě před vyprodaným Eagles Parkem. Neskutečný pocit. Sice jsem dostal jeden homerun, ale to je baseball. Nehráli jsme špatně, ale Japonci jsou fakt dobří. Jejich nadhazovači dělali to, co umí nejlíp. Házeli rychle a technickými nadhozy byli schopni udělat naše pálkaře," řekl po utkání Filip Kollmann, jenž odházel 2.1 směny v závěru utkání.

Němci potrápili Tchaj-wan

Německo před posledním duelem mohlo pomýšlet na postup do finále, K tomu ale potřebovalo porazit Tchaj-wan. Ve druhé směně Evropané dokázali vytvořit tlak na obranu soupeře a dostali se do vedení 1-0 zásluhou odpalu Simona Bäumera. V dohrávce páté směny ale Tchaj-wan zásluhou Wei-Chi Chua otočili skóre ve svůj prospěch. V dohrávce osmé pak navýšil jejich vedení Chun Lai. Němci si v zápase dokázali vytvářet možnosti k dalším doběhům, ale nakonec nechali na metách celkem 7 běžců, což je odsoudilo k prohře 1-3. Tchaj-wan si tak tímto vítězstvím pojistil postup do finále.

Ve finále se tak v úterý večer utkají Japonsko s Tchaj-wanem. Již odpoledne se v zápase o třetí místo střetnou Češi s Německem.

Homerun derby

Ještě před zápasem Česka s Japonskem se na Eagles Parku uskutečnilo tradiční Homerun Derby. V něm se představila čtveřice Shawn Larry, Misho Nishikawa, Yu-Ching Tseng a Martin Zelenka. Z prvního kola postoupili do finále oba hráči z asijského kontinentu, když Tseng odpálil 7 homerunů a Nishikawa 5. Ve finále již japonský pálkař dokázal poslat za plot pouze 2 míče, což nedělalo Tsengovi problém překonat a stal se tak vítězem letošního ročníku Homerun Derby.

Skupina B

Po dvou neúspěších měli v pondělí Slováci možnost na reparát, když je čekaly ještě dva zápasy. V tom prvním proti Maďarsku šli velmi rychle do vedení, ale postupně se maďarští baseballisté začali dotahovat, aby v dohrávce čtvrté směny vyrovnal homerunem Michael Varga na 3-3. Když už se zdálo, že utkání půjde do nastavení, tak stáhl vítězný bod na 4-3 pro Maďarsko Zajzon Hází.

Proti Rakousku již Slovensko nedokázalo uspět, když prohrávalo po první směně 0-3. Rakušané od tohoto momentu kontrolovali vývoj utkání a dokráčeli si pro vítězství 8-0. Slovensko si tak při svém návratu na Pražském baseballovém týdnu nepřipsalo ani jednu výhru.

Ve večerním utkání se postavili prozatím suverénním Řekům baseballisté Litvy. Baseballisté z Peloponéského poloostrovu znovu ukázali, že letos do Česka přivezli velmi kvalitní tým a svému soupeři prakticky nedali žádnou šanci. Již po třech směnách totiž vedli 6-0, aby nakonec zvítězili 9-2. Řecko je tak i nadále jediným neporaženým týmem ve skupině B. V úterý se ale utkají s Rakouskem, které je v případě výhry může připravit nejen o neporazitelnost, ale také o první místo ve skupině.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací