Reprezentace U12 si odváží z mistrovství Evropy bronzové medaile

Ján Jabrocký, 07.07. 2024 Reprezentace do 12 let

Po druhém místě v základní skupině Mistrovství Evropy žáků čekaly na český výběr dva zápasy v bojích o medaile. V nich potřebovali alespoň jednou uspět, aby si domu odvezli cenný kov.

Hned v prvním utkání proti Nizozemsku svému soupeři podlehli 0-3. Češi Nizozemce přehráli na hity 5-4, ale ani výborně házející Kryštof Kotouček nedokázal zabránit třem solo homerunům. Svěřenci Mariána Krásneho čelili nadhazovači, jenž měl ve svém arzenálu také točené míče, s nimiž se v naši soutěži nepotkávají.

Po prohře tak Češi putovali do souboje o bronzové medaile, kde se po roce znovu střetli s Itálii. Té měli rozhodně co vracet, protože v roce 2023 Italové vzájemný souboj vyhráli a Česko skončilo těsně pod stupni vítězů. Jenže tentokrát čeští hráči vstoupili do utkání dobře koncentrovaní a leadoff pálkař Štěpán Švec otevřel skóre solo homerunem.

Od této chvíle to byli jen Češi, kdo stahoval body. Naopak na českém kopci Matthias Lichem a Adriana Salabová nepovolili soupeři ani jeden doběh. K tomu přidali 5 strikeoutů v pěti směnách. Žákovskou reprezentaci nezaskočil ani déšť, který přerušil utkání v průběhu páté směny a utkání nakonec dovedla do vítězného konce se skóre 11-0.

„Na hráče jsem hrdý. Hráli jsme krásný baseball. V každém zápase jsme vyhráli na hity. Měli jsme nejméně chyb v obraně. Sice jsme podlehli v semifinále z důvodu, že hráči nemají jak a kde trénovat pálení v zápase na točky, ale mrzet nás to nemusí. I tak máme nejvíce homerunů na turnaji a nejvíce hráčů s alespoň jedním homerunem. Zahráli jsme také krásnou double play 5-4-3, co je v této kategorii raritou,“ řekl po turnaji manažer Marián Krásny.

Pro český baseball je to 24. medaile z evropského šampionátu této věkové kategorie. Češi tak mají na svém kontě 9 zlatých, 9 stříbrných a 6 bronzových medailí. Pro tým kolem manažera reprezentace, ale turnaj posledním outem nekončí.

„V realizačním týmu budeme samozřejmě ještě rozebírat každý moment. Ale shodli jsme se na tom, že výběr hráčů, nasazení hráčů i taktiku bychom zpětně neměnili a hráli jsme na absolutní špičce úrovně, na jakou náš baseball má. Máme hodně informací od trenérů z evropských zemí a rádi se s nimi podělíme v budoucnosti,“ dodal lodivod národního týmu.

Šampionát nakonec ovládli němečtí mladíci, kteří ve finále zdolali Nizozemsko 5-0 a potřetí v řadě si z tohoto turnaje uzmuli zlaté medaile.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací