SuperCup 2024 vyhrál tým Future Stars

Evženie Votinská, 05.06. 2024 Aktuality

Třináctý ročník největšího mezinárodního evropského baseballového turnaje pro kategorii U10, SuperCupu, vyhrál tým Future Stars z Německa, který tak obhájil prvenství z roku 2023.

Ve finále turnaje porazil Hrochy Brno, a vzhledem k tomu, že se mu dařilo také v dovednostních disciplínách Masters, mohl opět po roce zvednout nad hlavu speciální pohár pro celkového vítěze SuperCupu.

O co nejlepší výsledky bojovalo tři dny ve Sportovně relaxačním areálu na Hluboké 24 týmů, z toho 15 českých a 9 zahraničních. Deštivé počasí nadělalo pořadatelům trochu vrásek, ale nakonec se odehrálo nejen všech 88 utkání, ale také sobotní All Star Game pod světly a dovednostní soutěže Masters. „Je neuvěřitelné, že jsme zvládli i v nepříznivém počasí odehrát všechny zápasy a vidět skvělé baseballové výkony všech hráčů. Bylo to hlavně díky obrovskému úsilí celého organizačního týmu a dobrovolníků. Supercup byl, je a vždy bude srdcovou záležitostí nejen organizátorů, ale také všechny týmu berou tento turnaj jako pravidelné setkávání se svou baseballovou rodinou,“ řekl na závěr turnaje předseda pořádajícího klubu Sokol Hluboká a také prezident SuperCupu David Šťastný.

Němečtí Future Stars nenašli v turnaji přemožitele, Hrochy porazili na své cestě za prvenstvím dokonce dvakrát. Velkým úspěchem skončil turnaj coach pitch pro Techniku Brno, která na Hlubokou postoupila až díky divoké kartě, a nakonec skončila v turnaji třetí. V celkovém pořadí se pak vzhledem k horším výsledkům Masters umístila na 12. příčce.

Úspěšný byl turnaj pro domácí Sokol Hluboká. Čtvrté místo v turnaji a stejná pozice v Masters ho vynesla na celkovou bronzovou příčku. Hlubočtí Sokolové získali medaili po dlouhých 10letech. Další příčky v celkovém pořadí patřily od 4. místa týmu z Katalánska, Drakům Brno, Slovensku, Blesku Jablonec, Olympii Blansko, Nuclears Třebíč a desítku uzavírali Eagles Praha. Nováčkem mezi týmy byli letos Praotci Roudnice, kteří skončili celkově na 19. místě, ale získali několik individuálních úspěchů v soutěži Masters. „Byla to pro nás velká událost. Děti si to tady pořádně užily. Věřím, že to pro většinu z nich bude zlom, nějaký motivační impuls do další kariéry,“ uvedl hlavní trenér Aleš Karpíšek.

Po celé tři dny byla atmosféra na turnaji velmi přátelská a v duchu fair play. Vše pak umocnil závěrečný den. „Bylo úžasné sledovat, jak se v nepříznivém počasí všichni dokázali semknout a táhnout za jeden provaz. V určitých momentech, když byla hřiště ve špatném stavu, trenéři i rodiče z různých týmu vzali houbu do ruky a snažili se, aby se zápasy odehrály. Děkujeme a moc si pomoci vážíme,“ vyzdvihla soudržnost baseballové komunity ředitelka turnaje Eliška Tenklová a dodala: „Samozřejmě bych také ráda poděkovala správcům hřiště, gastro týmu a všem dobrovolníkům, kteří odvedli neskutečnou práci.“

Děti si kromě samotného hraní užily také všechny další aktivity, které hlubocký areál nabízí, sobotní ohňostroj i autogramiádu reprezentanta Martina Mužíka a reprezentačního kouče Pavla Chadima. Ten byl také hlavním trenérem českého výběru v utkání All Star Game. Český tým složený ze zástupců všech týmů porazil zahraniční výběr 7:4.

V individuálních disciplínách byl MVP turnaje vyhlášen Jakob Schumann s Future Stars. Nejlepším pálkařem se stal Wojciech Smigaj z Polska, pálkařem s nejdelšími odpaly Vilém Beran z Eagles, nejlepším vnitřním polařem Tobiáš Novosad z Techniky Brno, hráčem, který stáhl svými odpaly nejvíce bodů Jona Butt z Future Stars a hráčem, který doběhl pro nejvíce bodů pak Vojtěch Kašpar z Olympie Blansko. Cenu Fair play si odvezl Filip Farnleitber z týmu Vienna Wanderers.

Spokojeností s účastí na SuperCupu se netajil hlavní trenér Future Stars Ulli Wermuth: „Začali jsme na SuperCup jezdit před dvěma lety, a tak už lépe známe systém turnaje. Letos jsme měli velice silný ročník hráčů narozených v roce 2014, a zároveň jsme si vědomi toho, že jsme výběrový tým a proti nám nastupují české kluby. Moc si vážíme příležitosti zde hrát a moc se toho od českého baseballu učíme. Doufám, že v Německu budu moct rozvinout coach pitch baseball stejně jako funguje v Česku.“

Vedle zahraničních týmů se na turnaji představili také zahraniční rozhodčí, kromě v českém prostředí známého Mojmíra Jankoviče, to byli také dvě rozhodčí z Itálie. Roberta Tromboni, která se angažuje v lize baseballu nevidomých a na turnaji byla již potřetí, a Alessia Cicconi, jež rozhodovala např. MS žen v Kanadě. Další významnou ženou na SuperCupu byla zapisovatelka z Ostravy Romana Kucková, která byla organizací WBSCEurope oceněna jako nejlepší zapisovatelka roku 2023.

Konečné výsledky

Fotogalerie

Čtrnáctý ročník SuperCupu se uskuteční opět ve Sportovním a relaxačním areálu na Hluboké a to od 30. května do 1. června 2025.

Starší články
Weby ČBA na doménách baseball.cz používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací